Žáci se vrátí do lavic, dvakrát týdně je přímo ve škole čekají antigenní testy na koronavirus

8. duben 2021 09:47
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prvňáci už se vrátili do školních lavic

Školy se připravují na obnovení prezenční výuky. Jako první v pondělí 12. dubna do lavic usednou žáci prvního stupně. Podmínkou je ale dodržení přísných podmínek, jako je testování, rotační výuka a samozřejmostí zůstává povinné nošení roušek.

Příští týden by se se svými učiteli z táborské základní školy Bernarda Bolzana měla znovu ve třídě po téměř dvou měsících potkat i sedmiletá Tea. „Těším se, že zase uvidím spolužáky a paní učitelky, ale zároveň chci být i doma, protože na on-line výuce je dobré, že brzy skončíme a zbytek dne je volný,“ říká.

Výuka se ale bude odehrávat v režimu, kdy se třídy budou střídat po týdnech. Část žáků tak bude chodit do školy, další se bude učit z domova a naopak.

Čtěte také

Druhou podmínkou podle ředitele školy Zdeňka Trsky je, že se žáci budou dvakrát týdně přímo ve škole testovat antigenními testy. „Testování by měly zvládnout děti samy, předpokládáme, že těm nejmenším by při tom mohli asistovat rodiče. Samozřejmě se budeme snažit organizaci zvládnout tak, aby to proběhlo co nejrychleji, abychom celé dopoledne nestrávili tím, že budeme testovat,“ popisuje.

Navzdory všem komplikacím ale obnovení prezenční výuky vítá. „Já jsem vděčný za každé dítě, které se objeví ve škole. Velmi si vážím všech států, které udržely prezenční výuky v maximální možné míře. Mohu akorát s politováním konstatovat, že v České republice se tak nestalo,“ komentuje.

Škola teď ještě čeká na vyjádření krajské hygienické stanice k případům, kdy rodiče nebo samotný žák antigenní testování odmítnou. Podle výkladu ministerstva školství by se takový žák neměl společné výuky ve škole účastnit, což ale už teď některé právní analýzy zpochybňují.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související