Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech rekordních 548 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2

15. říjen 2020

To je druhý den po sobě vůbec nejvyšší mezidenní nárůst od vypuknutí pandemie. Dva senioři na následky komplikací s covidem zemřeli. Kumulativní počet diagnostikovaných s COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v kraji zvýšil na 6 450. 

Vyléčených je nyní v jižních Čechách 2 439 a aktuálně pozitivních 3 967 osob. Od března zemřelo v kraji v souvislosti s koronavirem celkem 44 lidí. 

Od středy do čtvrtka přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 525 suspektních vzorků a 72 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k čtvrteční 18. hodině 548 pozitivních případů. K nemocným přibylo 288 žen a 260 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (226) Táborsku (96), Jindřichohradecku (64) a Písecku (57).

„Ve zhruba 182 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, v osmatřiceti ve škole a v devíti desítkách v zaměstnání. Sedmdesát případů se týkalo zdravotníků a pracovníků, či klientů sociálních služeb. Onemocněla také téměř dvacítka aktivních sportovců. Dvě osoby se infikovaly na lázeňském pobytu v Jáchymově a šest případů bylo přivezených ze zahraničí. Z Polska, Moldávie a Rakouska. Ve 140 případech zdroj nákazy stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Podle ředitelky řešili hygienici od začátku školního roku výskyt COVID-19 již ve sto padesáti pěti školách. To je téměř pětina z osmi set dvaceti škol v Jihočeském kraji. „Od září bylo potřeba uzavřít provoz u celkem šestnácti škol, v dalších školách byla přerušena výuka v jednotlivých třídách. K dnešku aktuálně řešíme výskyt onemocnění v osmdesáti devíti zařízeních a devět škol je momentálně uzavřeno. Jde o čtyři mateřské školy, tři základní a dvě střední školy,“ dodala Kvetoslava Kotrbová.

Od úterý do středy přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 347 suspektních vzorků a 144 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k středeční 18. hodině 441 pozitivních případů. K nemocným přibylo 244 žen a 197 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (183) Táborsku (78), Písecku (76) a Jindřichohradecku (43).

Hlásí se desítky dobrovolníků

„Dnes jsme zaznamenali nový rekord, v tomto měsíci již čtvrtý, a denní přírůstek nových případů poprvé překonal čtyři stovky. Depistáž čtyř set čtyřiceti nových případů bychom už nezvládali v potřebném čase bez pomoci dobrovolníků. Ředitel Jihočeského krajského úřadu Milan Kučera vyšel vstříc naší prosbě a obrátil se dnes na radnice obcí s rozšířenou působností s žádostí o případnou personální výpomoc při trasování. Prakticky obratem nám nabídl dobrovolníky Městský úřad v Písku, radnice v Prachaticích, ve Strakonicích, v Českém Krumlově. Všechny nabídky rádi využijeme. Potřebujeme každou ruku,“ poděkovala za pracovníky KHS Kvetoslava Kotrbová. 

Dobrovolníci se hlásili i z Jihočeského divadla a soukromého sektoru.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: KHS Jihočeského kraje
Spustit audio