Z tří kilogramů hlíny udělat co nejvyšší rouru. Točíři soutěžili v Bechyni
Řemeslný fortel i uměleckou invenci museli prokázat účastníci točířské soutěže v Bechyni. Už po dvaadvacáté ji tam uspořádala Střední umělecko-průmyslová škola. Na soutěžící čekaly celkem čtyři úkoly.
„Čeká nás džbán a mísa podle výkresu a potom volná tvorba, zoomorfní nádoba podle vlastního návrhu. Ta má být inspirovaná zvířetem, já budu dělat asi něco inspirovaného šnečí ulitou,“ řekla před začátkem studentka Magdalena Čápová.
Její spolužačka Anna Stiftterová zase hledala inspiraci u velbloudů. „Vycházela jsem z konvičky, takže bych chtěla, aby to bylo i funkční, uvidíme, jak se to povede,“ dodala.
Práce s hlínou na kruhu je podle ní náročná hlavně v konečné fázi. „Sebemenší pohyb nebo rozechvěné ruce mohou pokazit celou předešlou práci. Je dobré si hodně dávat pozor, aby to zůstalo centrické, aby to bylo všude stejné, protože když se to rozhodí, tak to zpravidla spadne celé,“ vysvětlila.
Už 300 let stejný vzor. Zelené talíře z Gmundenu má skoro každá rodina
Gmundenská keramika je v Rakousku stejným fenoménem jako v Česku cibulák. Ručně vyráběné hrnky, talíře nebo džbán z keramičky na břehu jezera Traunsee má téměř každá rodina.
Součástí točířské soutěže je tradičně i nějaký speciální úkol, letos šlo o maxirouru. Každý soutěžící dostal tři kilogramy hlíny a jeho úkolem bylo vytočit co nejvyšší rouru.
To podle ředitele soutěže Milana Vágnera není vůbec jednoduché. „Největším úskalím je udržet to hlavně v těch nejvyšších místech, aby se to nezhroutilo. Musí odhadnout svoje schopnosti natolik, aby zvolili třeba i menší množství hlíny, které zvládnou,“ komentoval. Rekord v soutěži o maxirouru má hodnotu 60 centimetrů.
Celorepublikovou točířskou soutěž organizovanou Střední umělecko-průmyslovou školou v Bechyni nakonec vyhrála domácí studentka Anna Stifterová, která zvítězila i v disciplíně maxiroura.
Související
-
Snaží se zachránit mizející řemesla, studenty učí opět...
Nové Art centrum Střední uměleckoprůmyslové školy svaté Anežky v Českém Krumlově se snaží zachránit mizející řemesla. Učí proto tradičním metodám. Studenti tu vyvol...
-
Kovářskému řemeslu se učí i dívka. Potřeba je akorát zručnost, svaly přijdou samy, říká
Šest budoucích kovářů vychovává v současné době učiliště v Hněvkovicích. Mají tu vlastní kovárnu, ve které nechybí výheň, stopadesátikilogramová kovadlina a buchar.
-
Muzeum keramiky v Bechyni se bude stěhovat ze zámku
Mezinárodní muzeum keramiky funguje v Bechyni na Táborsku jako pobočka Alšovy jihočeské galerie. Je otevřené jenom v sezoně. Jihočeský kraj chce zajímavou expozici ...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě
-
V Německu se protestovalo proti pravici. Lidi děsí nárůst podpory AfD a zpřísnění imigrační politiky