Z jihu Čech ve zkratce

Představitelé českých měst, která ve svém názvu nesou slovo Brod, se dnes sejdou ve Vyšším Brodě. Jednotlivé Brody se v pořádání akce střídají - Vysšebrodští připravili pro dvoudenní akci například prohlídku kláštera, podzemí lipenské elektrárny či projížďku po Lipně.

Škola v Mirovicích na Písecku slaví sto let existence. Oslavy jsou naplánovany na čtyř dny, zítra je například na programu den otevřených dveří.

V Písku dnes budou jednat (od 10.00) zastupitelé. Na programu mají mimo jiné návrh vyhlášky na zajištění veřejného pořádku, návrh na zrušení úpravy základního nájemného podle polohy domu či poskytnutí příspěvků na kulturní činnost, sportovní a sociální účely.

Krajské město navštíví dnes peuránský velvyslanec Raúl Patiňo Alvistur. V odpoledních hodinách se zúčastní vernisáže výstavy "Tajemství Inků" v Jihočeském muzeu.

Kvůli levnějším nákupům elektrického materiálu a součástí se spojily tři distribuční elektroenergetické společnosti. Západočeská (ZČE), Jihočeská (JČE) a Jihomoravská energetika (JME) tím ročně ušetří miliony korun. Uvedli to zástupci všech tří firem. "S množstevními slevami se počítá, ale procentuální úspora bude předmětem následného vyhodnocení," řekl ČTK mluvčí ZČE Miroslav Kučera. ZČE, JČE a JME mají podepsánu smlouvu o spolupráci při výběru dodavatelů výrobků, zboží, služeb. Smlouva zatím platí do konce letošního roku.

Devátý ročník výstavy AGRO EKO LES, na které se představí více než stovka firem, začíná dnes v Písku. Součástí dění bude také mistrovství republiky v práci s motorovou pilou Dřevorubec 2002.

Jihočeský výrobce vzduchotechnických zařízení akciová společnost ZVVZ Milevsko je na prodej. Novým vlastníkem 80,35 procenta akcií se má stát americká strojírenská firma Twin City Fan Company z amerického státu Minneapolis.

Přísloví o naplněném poháru na vlastní kůži poznal 23 letý muž z Prahy. Pokusil se totiž vypáčit ochranou mříž a rozbil skleněnou výplň okna u restaurace Jiskra v Jindřichově Hradci. Policisté, kteří ho zadrželi, zjistili, že se do jihočeského města nevypravil za lupem poprvé. Na svém kontě má totiž také únorovou krádež peněz, cigaret a alkoholu z herny U Šmiků a prosincové vloupání do restaurace Svaté Kateřiny. Celková škoda přesáhla 80 tisíc korun. Návštěvy Jidřichova Hradce tak mladému muži vynesly obvinění z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci.

38 dopravních nehod se stalo za včerejšek na jihočeských silnicích. Při nejtragičtější z nich u Vranína na Českobudějovicku zemřela řidička škody felicie.

Počasí: Zpočátku skoro jasno, během dne oblačno, odpoledne a večer přeháňky a bouřky. Nejvyšší teploty 30 až 33 st., na horách v 1000 m kolem 27 st., mírný jihovýchodní vítr 4 až 7 m/s v bouřkách přechodně zesílí. Biometeorologická předpověď: 3 - vysoká zátěž.