Z důchodu dotoval během lockdownu malé muzeum v Pořežanech jeho devadesátiletý zakladatel

14. červen 2021 13:31

Ve sbírce má unikátní historické vozy i kočár z 18. století, který hrál ve spoustě pohádek. Tři čtvrtě roku ale exponáty nikdo neviděl, protože muzeum historických vozidel v Pořežanech u Týna nad Vltavou bylo kvůli koronaviru zavřené.

Provoz dotoval ze svého důchodu devadesátiletý zakladatel František Jiříček. Jeho syn o pauze renovoval vozy. Od státu letos nedostali žádné kompenzace. Turisté se navíc zatím nehrnou.

„Od 10. října loňského roku do 11. května letošního roku bylo zavřeno. No, a plateb je hromada, to jsou daně, pojištění, technické kontroly aut,“ popisuje František Jiříček.

„Režie je mnohem větší než příjem, tak abych pravdu řekl, dotuji to ze svého důchodu. Zatím jsme nic nedostali, máme zažádáno. Vlastníkem a jediným pracovníkem muzea je syn, já mu už málo pomáhám,“ dodává.

Během covidové pauzy se synem pracoval na renovaci aut a obnově areálu. „Koupili jsme vétřiesku, to je nákladní auto Pragovka, je v něm motor Tatra. Ono bylo sice pojízdné, ale v dezolátním stavu, tak jsem na tom pracoval, vyklepával, kytoval, natíral. Mezitím se nám podařilo také získat anglický motorový pluh,“ vypráví František Jiříček.

Čtěte také

Velkou novinkou v expozici je i vůz Chevrolet z roku 1926. Radost z něj má Ervín Jiříček. „Vlastnil ho jeden starší pán, který nám ho prodal. My mu to tedy ještě splácíme, protože v dnešní době je to drahá záležitost. Chystáme se, že bychom v něm letos vozili i hosty,“ říká.

Podle Františka Jiříčka navštěvuje v těchto dnech muzeum pouze několik lidí denně. „Nevědí, jestli mohou s rouškou nebo nějakým tím ověřením, takže máme tak čtyři návštěvy za den. Uvítáme každého návštěvníka, od dětí až po starce. Každý si tady přijde své, třeba dětských modelů máme přes tři a půl tisíce. Jsou tu i rarity jako nákladní auto na dřevoplyn, údajně jediné v Evropě, památka na Hitlera,“ připomíná.

Muzeum historických vozidel je otevřené každý den. Největší vzácností je barokní kočár z poloviny 18. století, který si zahrál už ve spoustě českých pohádek, ale i v evropských filmech a dokumentech.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související