Z bývalých kasáren v Českém Krumlově má vzniknout nová soběstačná městská čtvrť pro tři tisíce obyvatel. S projektem chce radnice oslovit investory
Nová městská čtvrť pro tři tisíce lidí obklopená přírodou. K tomu domy pro seniory, obchůdky i mateřská škola. Český Krumlov má velké plány s bývalými kasárnami ve Vyšném. Městu na seznamu UNESCO by proměna vyřešila dva velké letité problémy – co s opuštěným areálem a odliv mladých lidí.
Podle studie, kterou pro Krumlov zpracovává českobudějovický ateliér 8000, má na místě vyrůst soběstačné městečko. Ve čtvrti by mohly žít až tři tisíce lidí. Architekti navrhli bytové domy, do prostoru umístili i soustavy atriových domů a takzvaných viladomů. V areálu počítá radnice i s domy pro seniory, obchůdky nebo mateřskou školou. Území má velký potenciál, jak vysvětluje Petr Hornát z Ateliéru 8000.
Areál prošel v uplynulých měsících drobnějšími úpravami. Město nechalo odstranit náletové dřeviny, domy takzvaně obnažili od zeleně. Budovy prošly základním zajištěním. Týká se to vševojskového skladu nebo bývalého gastrobloku. Zde doplňují i sociální zázemí. Právě v této budově se odehraje v září důležitá konference, které se zúčastní už i potencionální investoři a developeři. Celý projekt vyjde hrubým odhadem na čtyři miliardy a většina bude právě na investorech. Ti už se podle místostarosty Krumlova Josefa Hermanna z KDU-ČSL radnici ozývají.
Město chystá na neděli 20. června od 14 hodin také den otevřených dveří pro obyvatele i případné investory.
Areál získalo město bezúplatně od armády v roce 2008. V plánu byla původně bytová výstavba, která byla závislá na posílení kanalizačního sběrače. Město však nenašlo vhodný dotační program.
V roce 2013 předstoupil před zastupitele švýcarský profesor Gaudenz Assenza, který představil projekt mezinárodního univerzitního kampusu za několik miliard pro tři a půl tisíce studentů z celého světa. Zastupitelé tehdy pověřili starostu Dalibora Cardu k vyjednávání. I když vznikla pracovní skupina a odehrálo se i několik jednání, projekt nakonec úplně zmizel do ztracena. Investor nebyl schopný doložit, že má na záměr peníze, takže se plány nikdy nepřiblížily realitě.
Před pěti lety se radnice spojila s budějovickým Ateliérem 8000, který zpracoval takzvaný masterplan a teď připravuje urbanistickou studii. Ta už bude definovat základní infrastrukturu a sítě. Zároveň vytvoří podmínky pro to, aby se území mohlo nabídnout investorům a developerům, popřípadě, aby už město mohlo uskutečnit vlastní stavby z vlastních zdrojů.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na farmě nechal utýrat krávy, přesto na ně podvodem žádal o dotace 15 milionů korun, píše státní zástupce
-
Nádrž před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu má modré dno. Trump mluví o osobním vítězství
-
Jako řídit orchestr, popisuje generál NATO cvičení vzdušných sil. Tento týden začíná nad Evropou
-
Doma měla zlato a zbraně, teď ji čeká prázdná cela. Pád nejhledanější teroristky Německa





