Vystačí s méně zaměstnanci, přesto stacionáři pro dospělé autisty v Českých Budějovicích chybí peníze

5. říjen 2023 14:17

O pobytovou službu pro lidi s autismem a těžším funkčním postižením v Českých Budějovicích je velký zájem. Autis centrum ji provozuje rok. Byty pro osm klientů byly hned obsazené. Vytvořit stabilní tým pečovatelů ale trvalo několik měsíců.

Ve stacionáři bydlí například sedmadvacetiletý Jakub. „Mám tu hodně kamarádů,“ pochvaluje si. Stejně jako on je spokojených i dalších sedm klientů.

Týmu pracovníků se to daří mimo jiné díky speciální metodě. „Jde o metodu podpory pozitivního chování, která se zaměřuje zejména na snížení úzkosti u klientů, a tím i eliminaci chování náročného na péči, včetně agrese,“ popisuje vedoucí stacionáře Blanka Ježková.

Vedení Autis Centra trvalo téměř rok, než sestavilo stabilní tým. „Ze stovky jsme vybrali jedenáct uchazečů a nebylo to vůbec jednoduché. Ještě během zaškolování někteří přišli na to, že tu práci nezvládají a že s touto cílovou skupinou nechtějí pracovat. My jsme také zjistili, že ne všichni odpovídají našim představám,“ vzpomíná ředitelka Milena Urbanová.

Čtěte také

Po roce fungování stacionáře se daří zajistit péči s jedenácti pracovníky místo plánovaných osmnácti. Přesto není financování pobytové služby jednoduché.

„Ačkoli jsme uspořili na mzdových nákladech, finanční prostředky nám nepostačují. Personální úsporu jsme samozřejmě udělali i v oblasti řízení, služeb, managementu a sociálních pracovníků. Oslovujeme obce, máme soukromé dárce, pořádáme různé benefiční akce, ale chybí nám zhruba 900 tisíc korun,“ uvádí Milena Urbanová.

Provoz českobudějovického týdenního stacionáře pro dospělé lidi s autismem přijde ročně na 6,5 milionu korun. V případě že Autis Centrum nesežene chybějící peníze, bude podle Mileny Urbanové velmi obtížné udržet kvalitu této služby.

Spustit audio

Související