Vysočinu čeká další jednání s Jindřichohradeckými drahami. Poplatky dopravci ministerstvo nevyřešilo

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy zajišťuje pravidelnou dopravu na úzkokolejce na trasách Jindřichův Hradec – Nová Bystřice a Jindřichův Hradec – Obrataň

Ministerstvo vnitra odmítlo rozhodnout spor mezi Jindřichohradeckými místními drahami a Krajem Vysočina.

Na dodatku smlouvy o zajištění dopravy na úzkokolejce se podle něj musí domluvit.

Smlouva do roku 2024

Jindřichohradecké místní dráhy mají s Krajem Vysočina uzavřenou smlouvu o dopravní obslužnosti do roku 2024. Podle ní zajišťují provoz vlaků na úzkokolejce.

Každý rok obě strany uzavírají dodatek smlouvy, ve kterém se dohodnou na tom, kolik bude Kraj Vysočina za tuto službu platit. Stejně to dopravce má i s Jihočeským krajem. Protože zhruba 50 kilometrů kolejí je v Jihočeském kraji a 29 kilometrů na území kraje Vysočina.

Jihočeský kraj souhlasí

Problém nastal ve chvíli, kdy se Jindřichohradecké místní dráhy začaly dožadovat dalšího poplatku za použití dopravní cesty. A tomu se Vysočina brání. Naopak Jihočeský kraj už ale na tento poplatek přistoupil.

Jindřichohradecké místní dráhy se proto obrátily na Ministerstvo vnitra, aby spor rozhodlo. To ale vrátilo obě strany sporu k jednacímu stolu s tím, že se musejí dohodnout. Konec sporu tak je zatím v nedohlednu a nejspíš ho dořeší až nová krajská reprezentace, která vzejde z voleb v příštím roce.

Spustit audio
autor: Český rozhlas České Budějovice

Související