Výsledky podzimní fotografické soutěže

30. květen 2014

Více než padesát fotografů se přihlásilo se svými podzimními úlovky do fotografické soutěže, kterou vyhlásil Český rozhlas České Budějovice. Na posluchačích a čtenářích byl nelehký úkol: vybrat tu nejhezčí fotku, jejíž autor bude oceněn.

Nejvíce hlasů nakonec získala fotografie Dany Novákové z Tábora, která fotoaparátem zachytila svého irského setra. Výherkyně Janu Kopřivovi přiznala, že ji vítězství v soutěži potěšilo i překvapilo.

Soutěžní fotografie Tomáše S. Šťástky

Oslovili jsme ale také tři odborníky v oboru fotografie a požádali je, aby i oni vybrali fotografii, která je podle nich nejzdařilejší.

Nejvíce je oslovil snímek Tomáše Šťástky pořízený na Olšanských hřbitovech v Praze. Rozhovor s Tomášem Šťástkou natočila redaktorka Romana Kostohryzová.


Co řekli o fotografii Tomáše Šťástky profesionálové?

fotograf Václav Pancer:
„Dávám přednost výtvarnému dokumentu a ten se na dané téma jednoznačně nejlépe a dokonce umocněný na druhou podzimem života povedl Tomášovi S. Šťástkovi.“
fotografka Bohunka Maříková: „Je to fotografický příběh dvou starých lidí, kteří odcházejí ze hřbitova cestou kolem náhrobků a křížů. Kolik jim asi ještě zbývá společných dnů?“
ředitel Národního muzea fotografie Miloslav Paulík: „Tomáš zpracoval zajímavé téma i atmosféru. Škoda, že kompozice je řešena jako středová, více by jí slušel zlatý řez. Jinak velké plus použití černobílé koncepce, která fotografii sluší.“


A jaké další fotografie se odborníkům líbily?

Václav Pancer: „Do soutěže dorazila řada příjemných podzimních náladovek. Například hra se světlem v podání Jana Kročáka nebo Blanky a Evy Špírkových. Třeba na buklet nějakého CD s rafinovaně propracovanou hudbou by se hodil kaleidoskopocký snímek Jakuba Cejpka. Velmi vděčné a působivé jsou dlouhé expozice. Například s listím ve vodním víru si pěkně pohrál Jaroslav Stodůlka a s liniemi popracovali Ivan Štěpán a Vratislav Novák, akorát snímky posledně jmenovaných bych oba otočil o 180 stupňů. Myslím, že by lépe fungovaly. I Veronika Janouchová nepochybně pořídila příjemný snímek do deníčku fotografované slečny.“

Soutěžní fotografie Dany Novákové

Bohunka Maříková: „Fotografie Lukáše Korbela je tonálně i kompozičně vyvážená. Pro zvýraznění svého záměru autor využil odpolední dlouhé stíny, které jsou dominantní pro atmosféru snímku. Na třetí místo bych dala fotografii Kristiny Šandové. Rotující deštník navozuje na statické fotografii pohyb a dynamiku. Snímek by mohl být použit pro kalendář nebo reklamu.“

Miloslav Paulík na rozdíl od svých kolegů umístil vítězný snímek až na druhé místo. Nejvíce jej zaujala fotografie Jakuba Cejpka: „Má velmi zajímavou kompozice a netradičně řešené téma. Výborně pracoval s protisvětlem a barvami. Je to jedna z nejlepších fotografií, kterou jsem na dané téma viděl.“ Jako třetí nejlepší zvolil Paulík snímek Jaroslava Stodůlky. „Jedná se o výbornou kompozice a netradiční řešení koncepce na zlatý řez. Je škoda, že fotoaparát či objektiv neměl dostatečnou kvalitu, jinak by to mohlo být i první místo.“

Soutěžní fotografie Jakuba Cejpka

Všechny soutěžní fotografie si můžete prohlédnout zde ve fotogalerii. Všem zúčastněným děkujeme a výhercům gratulujeme a zasíláme výhru!

autor: Jana Matznerová
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.