Vysazování paprik v páru je mýtus, říká zahradník Pavel Chlouba. Tento zažitý postup nedoporučuje

24. leden 2025

„Zelenina je zdravá, chutná, ale i hezká a výtvarná. Můžeme s ní dobře pracovat i v okrasných částech zahrady. Když vše pojmeme správným způsobem, zelenina a květiny se nepřebíjejí, dopěstujeme si i něco k jídlu a zahrada bude ještě hezčí než pouze s okrasnými rostlinami.“ To už několik let tvrdí zahradník Pavel Chlouba.

O pravdivosti svých slov se přesvědčil i při zahradnických cestách po celé Evropě. Dokonce kombinaci okrasných a užitkových rostlin vyzkoušel na vlastní zahradě, a funguje to. V magazínu Zelené světy tentokrát nabízí rady pro pěstování paprik.

Papriky lze vysévat už v lednu

S vyséváním paprik můžeme začít už v lednu. Použijeme speciální substrát, který má ideální strukturu – udrží vlhkost, ale nadměrná voda rychle odteče. Semínka musí být v teple (okolo 20 stupňů).

Vyséváme na řídko a pouze tolik, kolik rostlin následně využijeme. „Po zimě jsme nadržení na práci, ale v čase přepichování sazenic zjistíme, že nemáme dostatek prostoru. Předejdeme tak jejich vyhazování,“ komentuje Pavel Chlouba.

Vysazujeme po jedné rostlině

Kdysi se papriky vysazovaly výhradně z trhané sadby, to znamená, že se vysadily do velké výsevní nádoby, nechaly se vyrůst do deseti, patnácti i více centimetrů a následně se z nádoby vybíraly a vysazovaly přímo na stanoviště.

Při tomto procesu rostliny povadly, protože se jim poškodila kořenová soustava. Vysazovaly se proto do květináče vždy dvě vedle sebe, aby byla šance, že alespoň jedna přežije. V případě, že přežily obě, slabší z nich se odstranila.

Tak vznikla tradice vysazování paprik v páru. Pavel Chlouba to ale nedoporučuje. „Když jde vše tak, jak má, a obě papriky se uchytí, konkurují si, soupeří o světlo, živiny, půdní prostor a zaplétají se do sebe. Ideální cestou je tedy výsadba paprik po jednom kuse. Vysadit si dvě samozřejmě není trestný čin, kdo je tak zvyklý, může v tom pokračovat,“ říká.

Papriky bojují o světlo

Sazeničky paprik budou před výsadbou do záhonu bojovat o světlo. Pokud ho není dostatek, vytahují se a jsou křehké.

V takovém případě zahradník Pavel Chlouba radí srazit teplotu pod 20 stupňů, ideálně na 16 až 18 stupňů. Tím zpomalíme růst a rostlinky zůstanou kompaktní.

První květy odstraňujeme

Tvorba plodu je pro každou rostlinu energetickou bombou. Tuto zátěž můžeme eliminovat odstraněním prvních květů ve stádiu pupenů. Dovolíme tak rostlině vytvořit více listů a zesílit.

Spustit audio

Související