Výročí 100 let republiky

Český národ si tento rok připomíná sto let od založení republiky. Za tu dobu se vystřídalo několik generací a cestu demokracie, svobody a suverenity přerušovala období krize, totality i války. Bohatou historii našeho státu připomenou také všechny stanice Českého rozhlasu. Podívejte se, co pro vás letos chystáme v ulicích a ve vysílání!

Oslavte výročí s Českým rozhlasem

Co Čech, to muzikant. A tak jsme se rozhodli oslavit kulaté narozeniny právě hudbou! Na Staroměstském náměstí vás roztančí nejznámější české hity, v pražském Rudolfinu zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu a ze studia Radiožurnálu uslyšíte živě československé duety. Program máme i pro milovníky diskusí, které se táhnou až do noci. A něco se najde také pro děti.

Vybíráme ty nejzajímavější události tohoto týdne

  • denně do 29. října 21:00 Schody času – výstavu o historii republiky najdete v dolní části Václavského náměstí
  • 24. říijna 20:00-23:00 Velký špatný říjen – talkshow Radia Wave v Divadle Archa, 4. 11. ve vysílání Wave

 

Den D: neděle, 28. října

  • 10:00-11:00 České století očima osobností – speciál Jak to vidí vysílá Dvojka z Grégrova sálu Obecního domu
  • 14:00-16:00 Znovu společně Společné vysílání Radiožurnálu a Slovenského rozhlasu z Kohútky
  • 14:00-18:30 Největší hity století – koncert zdarma na Staroměstském náměstí v Praze, naladíte na Dvojce
  • 16:00-18:00 SOČR národu – koncert pro veřejnost z pražského Rudolfina, vysílá Vltava
  • 20:00 Předávání státních vyznamenání prezidentem republiky – živě na Radiožurnálu a Plusu
  • 20:30-21:40 Zápas o generála – výroční rozhlasová hra o generálovi Šejnovi, vysílá Vltava

Jak to všechno stihnout? To nevíme. Právě proto pro vás plánujeme také záznamy a videopřenosy!

Když máte rádi pop a big band…

Největší hity století zaplní Staroměstské náměstí 28. října mezi 14.00 až 18.30. Vystoupí Lucie Bílá, Karel Gott, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Tomáš Klus a další. Během koncertu vyhlásíme vítěze ankety 100 hitů republiky. Ta proběhla mezi posluchači Českého rozhlasu Dvojka. Vstup je zdarma a videostream bude dostupný na koncertním Youtube kanálu Českého rozhlasu nebo na Facebooku Dvojky.

Největší hity století

Když milujete klasiku

28. října v 16.00 hodin vystoupí v Praze v Rudolfinu rozhlasoví symfonikové pod vedením jednoho z nejrespektovanějších českých hudebníků posledních desetiletí – hornisty a dirigenta Radka Baboráka. Na slavnostním koncertu zazní Janáčkova Sinfonietta, Dvořákova Novosvětská a Symfonietta rustica Eugena Suchoně. Přímý přenos bude vysílat stanice Vltava, ale možná ještě stihnete koupit poslední lístky!

Stanice D-dur nabídne dvojí uvedení Smetanovy Prodané nevěsty. V neděli v první –operetní verzi – a v pondělí v definitivní, tedy přesně 100 let po jejím slavnostním představení v Národním divadle.

Když chcete stoupat dějinami…

Výstavu Schody času najdete ve spodní části Václavského náměstí

Pokud jste šli v posledních dnech na Václavské náměstí, nejspíš jste si všimli kovové konstrukce se zářícími schody. Jde o výstavu Schody času, která umí přenést Čechy a Slováky do minulosti – součástí instalace jsou dobové nahrávky přímo z archivu Českého rozhlasu, výroky českých osobností a přehled nejzajímavějších událostí každého desetiletí. Těch veselých, i těch temných. Český rozhlas u toho byl, je a bude s vámi.

Výstavu můžete navštívit denně od 10. do 22. hodiny až do 29. října, kdy se expozice ve 21.00 uzavře.

Poslechněte si nově zveřejněný projev Masaryka z 28. října 1931

Dosud byly známé pouze čtyři zvukové záznamy prvního prezidenta Československa. Nově objevený projev Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1931 Český rozhlas digitalizoval a nyní si ho můžete celý poslechnout.

Když o tom chcete mluvit…

Můžete dorazit na talkshow Radia Wave s názvem Velký špatný říjen. Ta se koná už 24. října od 20.00 v Divadle Archa. Společné dějiny Československa budou reprezentovat mladý Čech a starý YouTuber Kovy (aka Karel Kovář) a slovenská herečka a politička Magda Vašáryová. Vstupenky stojí 100 Kč a do vysílání Radia Wave se diskuse dostane 4. listopadu.

Magda Vašáryová a Kovy na Talkshow Radia Wave

100 let republiky na rozhlasových vlnách

Každá stanice nabízí sváteční program ve svém duchu. Zde najdete výběr nejzajímavějšího ze všech zajímavostí, které po proudu pustíme až k vám! Čtěte dál, anebo rovnou klikněte na to, co vás skutečně zajímá.

Hry, četba a rozhlasové seriály

Stále můžete pokračovat v poslechu četby Jiný TGM od Pavla Kosatíka. Zároveň stanice Vltava 27. října od 14.00 vysílá původní legionářskou hru Plukovník Švec od Rudolfa Medka. V hlavní roli vystoupí Ivan Trojan.

Další rozhlasovou hru uvede Vltava v premiéře 28. října ve 20.30. Zápas o generála ukazuje osobnost Jana Šejny – generála československé lidové armády a uprchlíka s nejvyšší hodností. Igor Bareš a Miroslav Táborský hrají mnoho podob muže, který prakticky najednou dokázal budovat a bourat československý socialismus.

Publicistika a diskuse s odborníky

Wave vytvořil unikátní sérii rozhovorů Nová republika o budoucnosti Česka s mladými osobnostmi: studenty, vědci, aktivisty i podnikateli.

Od 22. 10. uslyšíte na Plusu každý všední den po 15.00 debatu s odborníky na pět různých témat. Speciál najdete po odvysílání na webu stanice.

28. října dopoledne bude Dvojka vysílat z Grégrova sálu Obecního domu – místa, kde se narodilo Československo. Jak vidí české století Václav Cílek, Vladimíra Dvořáková, Pavel Kosatík a Jan Švejnar? Komentátoři budou hosty po 10. hodině.

Ve 14.00 se k úvahám připojí Radiožurnál z Kohútky přesně na hranicích České a Slovenské republiky. O minulosti a budoucnosti obou států budou mluvit třeba herci Bolek Polívka a Martin Huba, hokejista Jiří Králík a další. Živě také uslyšíte československé duety přímo ze studia v Praze.

Rozhlasové dokumenty o historii republiky

Seriál Ženy tří republik přinesl i příběh Alice Masarykové (na snímku s bratrem Janem), spoluzakladatelky Československého červeného kříže.

Český rozhlas Plus se během roku věnoval novodobé historii v cyklech Česká kronika a Ženy tří republik. Dokument o jedné z těchto českých osudových žen, Alici Garrique Masarykové, odvysílala nedávno Dvojka.

V pondělí 29. října po 20. hodině zjistíte v pořadu Plusu, jak to bylo doopravdy se vznikem Československa.

Prvnímu století samostatného státu se intenzivně věnuje také pořad Toulky českou minulostí. 28. října po 8.00 odvysílá Dvojka poslední díl. Archiv vysílání najdete zde!

Rádio Junior pro děti připravilo speciální minutové hry

Sto let republiky bude tématem Rádia Junior už v pátek 26. října. Věnovat se mu bude v ranním a odpoledním vysílání. V neděli 28. října stanice odvysílá v premiéře hned tři tematické minutové hry o založení Československa. O čem budou, napoví jejich názvy: Jsme svobodní, Za práva žen a Hledá se hymna.

Republika slaví sto let. Prezident Masaryk by měl určitě radost

Večer od 19.00 bude hostem Klubu Rádia Junior historička a spisovatelka Veronika Válková. Děti se dozví, kterému období se říká „první republika“ a proč nevznikla česká, ale rovnou Československá republika. Co tomu všechno předcházelo? A uměli všichni Češi mluvit česky? Nejen o tom si bude Veronika povídat s moderátorkou Janou Rychterovou.

Něco, co byste ani nečekali!

Radiožurnál se ptá stovky českých a slovenských osobností na jednu otázku: „Jaký příběh nebo událost vás v posledním století nejvíce inspirovala?“ Jejich odpovědi můžete slyšet každý den ve vysílání a také ve videu.

Vltava s projektem Kánon100 hledá nejzásadnější česká díla za posledních sto let a právě na sté narozeniny republiky vyhlásí vítěze všech kategorií.

Wave zkouší vaše znalosti i představy o první republice a řekne vám, jak to bylo doopravdy.

Ještě více o výročí na webu

Stránky