Výnosy obilí a řepky budou pod průměrem. Porosty poničily jarní mrazy a také letní kroupy

19. červenec 2024 11:23

Letošní žně na jihu Čech připomínají bláznivou jízdu autem. Rychlý start v tropických dnech na začátku léta, potom prudké šlápnutí na brzdu kvůli červencovým bouřkám a častým dešťům. Extrémy počasí se podepsaly i na úrodě obilí a řepky, ta je oproti předchozím pěti letům podprůměrná.

„Dneska bychom měli posíct pole s tritikálem, to je obilovina, která je křížencem pšenice a žita,“ říká na poli u Trocnova předseda zemědělského družstva v Borovanech na Českobudějovicku Jan Kouba. Ještě předtím ale musí změřit vlhkost. „Vlhkoměr ukazuje 16,3 procenta, dvě procenta nad normou, takže bohužel zatím musíme se sklízením počkat, chlapi půjdou ještě na oběd,“ ukazuje.

Už teď je jasné, že sklizeň bude horší, než si zemědělci představovali. „Na poli přešly minulou středu kroupy. Když si teď utrhnu klas a podívám se na něj, je vidět, že některé obilky jsou vyražené, to jsou ty, které spadly na zem. Na tomto poli byly škody přibližně 30 procent,“ popisuje Jan Kouba.

Čtěte také

Mnohem hůř dopadlo vedlejší řepkové pole. „Řepka je daleko náchylnější na otevření po kroupách. Toto pole bylo poškozeno z 95 procent, takže tady nesklidíme téměř nic,“ potvrzuje zemědělec.

Výnosy obilí ovlivní podle předsedy zemědělského družstva v Bernarticích na Písecku Pavla Rozhoně ještě další faktor. „Je daleko větší tlak na výskyt houbových chorob, třeba u pšenice je to rez plevová. Pokud bychom takový porost neošetřili, může dojít ke snížení výnosu až o 10 procent,“ uvádí.

Prezident Agrární komory Jan Doležal předpokládá, že výnosy budou nižší oproti průměru posledních pěti let. „Na vině jsou hlavně silné mrazy v měsíci dubnu,“ komentuje.

Na rozdíl od obilí a řepek budou alespoň lepší druhé seče pícnin. Díky vlhku a častým dešťům totiž víc narostly.

Spustit audio

Související