Vycpaninu supa z 19. století i největší ptačí vejce vystavuje muzeum na zámku Ohrada

2. srpen 2021 08:22
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava Klenoty z ornitologických sbírek v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou

Klenoty ze svých ornitologických sbírek představuje muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Návštěvníci uvidí více než 120 preparátů ptáků, ptačí vejce, obrazy nebo knihy s ptačí tematikou. Muzeum vůbec poprvé prezentuje ornitologickou sbírku v takovém rozsahu.

„Tady v historické vitríně můžete vidět nejstarší exemplář ornitologických sbírek muzea Ohrada. Je to sup bělohlavý,“ ukazuje autorka výstavy Marie Voldřichová exponát, který pochází z roku 1844.

Hned vedle je možná nejvyšší pták. „To je nandu pampový. Tady ve staré oboře byly i pokusy o jejich chov, dokonce se nám dochovalo hnízdo, ale chov se bohužel neosvědčil a časem zanikl,“ vysvětluje Marie Voldřichová.

K vidění je i největší ptačí vejce na světě, tedy vejce pštrosa dvouprstého. „Můžete ho porovnat například s běžnými vejci našich pěvců, které jsou v další vitríně. Ten velikostní rozdíly je opravdu enormní,“ dodává autorka výstavy.

Na počátku ornitologické sbírky stál Adolf Schwarzenberg. „Zajímavostí je, že přestože sbírka pochází z 19. století, kdy bylo spíše zvykem sbírat kuriozity a lovecké trofeje, tak tato byla od počátku koncipována jako zoologická. Adolf ze Schwarzenbergu se snažil zmapovat ptačí faunu na panství, nikoliv pár úlovků,“ připomíná Marie Voldřichová.

Čtěte také

K nejvzácnějším exponátům pak podle dalšího autora výstavy Miroslava Čeňka patří čírka úzkozobá. „Je to doklad jediného výskytu na našem území. Byly zastřeleny čtyři exempláře na dvoudenním honu na kachny v roce 1892. Tři zůstaly v muzeu Ohrada a jeden byl darován Národnímu muzeu. Dalším vzácným exponátem je sýkora azurová, opět jediný doložený datovaný a lokalizovaný exemplář na našem území, pochází přímo z okolí zámku Ohrada,“ říká.

V jedné z místností muzea jsou dokonce slyšet hlasy ptáků. „Máme tady kousek lesa. Ukazujeme prostředí, ve kterém ptáci žijí. Je tu třeba ukázka Hlubocka, což jsou dubové hráze a aleje, dále pak horské lesy, stepní biotop se vzácnými druhy nebo Vrbenské rybníky, přírodní rezervace na samém okraji Českých Budějovic,“ doplňuje Miroslav Čeněk.

Výstava nazvaná Klenoty z ornitologických sbírek potrvá v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada do konce října.

Spustit audio

Související