Vše, co herci na jevišti vypijí nebo rozbijí, musí stále znovu shánět rekvizitářka

29. říjen 2017
Rekvizitářka Jihočeského divadla Lucie Zelenková

Někdy chodí z práce až kolem půlnoci, její zaměstnání rozhodně není sedavé. Také by měla být manuálně zručná a pořádkumilovná. V popisu práce má Lucie Zelenková, rekvizitářka Jihočeského divadla, i chození po obchodech a shánění nejrůznějších věcí.

„Před každým představením si nejdřív vezmu zápis a podle něj si začnu připravovat všechny věci. V první řadě se musím podívat, jestli mám takzvané spotřební rekvizity. To je něco, co se vypije a sní nebo co se rozbije, roztrhá. Prostě to, co se musí pořád obnovovat,“ popisuje.

Na jedno z představení tak například pokaždé musí připravit vychlazené šampaňské a čerstvý štrúdl. „Když si ho nestihnu objednat, tak ho musím upéct sama,“ směje se.

Množství potřebných rekvizit se u jednotlivých inscenací liší. „Pro Carmen na otáčku jsme měli asi tři bedny, čtyřicet balíků a kolo, byla toho plná dodávka. Naopak třeba do Trubadúra potřebujeme jen dvě růže a několik mečů,“ vyjmenovává Lucie Zelenková.

Když má rekvizity připravené, zamíří na jeviště a začne je rozmisťovat na scénu. Využívá přitom různé triky a vychytávky. „Tyhle hodiny mám na suchém zipu, protože celá scéna se otáčí, tak aby nespadly,“ ukazuje.

Rekvizity je často nutné vyměňovat i během představení, takže rekvizitářka musí být k dispozici. „Pracuji na opeře a baletu, kde všechno musí padnout do hudby a musíme být velmi rychlí. Teď například děláme Svěcení jara, vysype se tam na jeviště kilo krupice a my to musíme během pár sekund uklidit,“ vypráví.

Rekvizitářka Jihočeského divadla Lucie Zelenková

Mezi rekvizitárnou a jevištěm přejde nesčetněkrát. „Na otáčku jsem si jednou vzala krokoměr a ukázalo se, že jsem nachodila asi deset kilometrů. Tam se ty cesty hrozně násobí,“ dodává Lucie Zelenková.

I když je její profese občas fyzicky náročná, vidí v ní ale jednu velkou výhodu. „Já jsem sběratel a díky tomu, že pracuji v divadle, tak nehromadím věci doma. Tady je to žádoucí, protože nikdy nevíte, co se bude na co hodit. Můj obor jsou věci, ideální profese,“ uzavírá.

Všechny díly pořadu Co dělají najdete ZDE.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • rekvizity
  • Jihočeské divadlo