Vojáci OSN tu měli ubikace i vybavenou nemocnici, dnes jsou kasárna problémem Českého Krumlova

11. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Areál bývalých kasáren v Českém Krumlově

Kdysi dávno tady bylo napsáno Buduj vlast, posílíš mír. Teď tu uvidíte značně vybledlou tabuli OSN – Záruka míru a bezpečnosti světa. Vrata do bývalého hlavního štábu kasáren v Českém Krumlově jsou zamčená, budova zarostlá a oprýskaná.

Celý areál zabírá 22 hektarů. Před deseti lety ho do svého vlastnictví získalo město. „Pro mě je areál kasáren problematická část, kterou se pořád snažíme nějak vyřešit. To řešení ale není vůbec jednoduché, protože veškeré developerské společnosti, i ty největší, se toho obrovského areálu zalekly,“ říká starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Túje a jehličnany tak pomalu obrůstají například jednu z ubikací, kde bydleli vojáci OSN. „Byla tu kompletní nemocnice, včetně rentgenu, ošetřoven. Kdyby zůstala, mohlo to mít velký potenciál stejně jako bývalá jídelna, která byla perfektně vybavená s obrovským stravovacím prostorem. Bohužel při předávání to vojáci všechno demontovali a nám zůstaly pouze ty prázdné budovy, které nemají v současné době zapojenou elektřinu ani vodu,“ popisuje starosta.

Některé budovy už město srovnalo se zemí. „Tady kdysi stály vojenské baráky, které se budovaly ještě za Hitlera. Ty jsme zlikvidovali a celý prostor o rozloze asi devět hektarů by měl do budoucna sloužit pro individuální výstavbu. Může tu být až sedmdesát rodinných domků,“ ukazuje Dalibor Carda.

Areál bývalých kasáren a související pozemky převzal Český Krumlov od ministerstva zdarma. Zprvu to vypadalo lákavě, hodnota majetku podle odhadů tehdy přesahovala 372 milionů korun. To bylo ovšem vyčíslení v pořizovacích cenách, skutečná hodnota byla a je podstatně nižší.

Stačí se podívat do archivu a z vývoje zpráv je poznat, jak počáteční entuziasmus postupně vychladl. V roce 2009 uvedl tehdejší starosta Luboš Jedlička: „Podle připravené studie se tento areál rozdělí do tří částí. Severní obsáhne sedmdesát individuálních rodinných domků, v jižní části naváže hromadná bytová výstavba a střed by měla obstarat občanská vybavenost a služby pro seniory.“

Areál bývalých kasáren v Českém Krumlově. Na snímku starosta města Dalibor Carda

O rok později ale přišla studená sprcha. Projekt nebo alespoň vize byly sice na papíře, jenomže se spolu s tím ukázalo, že bude nutné celé území pořádně odkanalizovat. Podle odhadů by se náklady na hlavní sběrač pohybovaly kolem 100 milionů korun. Z tohoto úhlu pohledu se jevila kasárna jako danajský dar. „Dá se to v tom prostoru řešit. Jeden projektant navrhoval kořenovou čističku, druhý biologickou a pro těch zhruba 800 lidí dneska není vůbec problém to vyřešit,“ reaguje Dalibor Carda.

Další možností je celé území rozparcelovat a rozprodat po kouskách. To připomíná Stanislav Trnka, tehdejší předseda kontrolního výboru zastupitelstva. „Cesta, kterou jsme považovali už tehdy za nejreálnější, je pustit do areálu různé drobné provozovny. Ty by minimálně zlikvidovaly finanční požadavky na údržbu, ale také by generovaly z nájmu určitý zisk, který bychom mohli používat,“ říká.

Mluvilo se i o využití areálu bývalých kasáren pro univerzitu. Náklady na vybudování kampusu se ale odhadují na šest miliard korun. „A který developer by našel šest miliard korun?“ reaguje starosta. V současné době se tak město snaží areál využít alespoň jako skladovací prostory, ale chce se posunout dál.

„Budeme muset přemýšlet o rozparcelování a prodeji. Všechny developerské společnosti řekly, že žádná jiná cesta nebude. Budeme tedy hledat dílčí řešení pro jednotlivé společnosti, které bychom ale chtěli mít pořád pod kontrolou, aby z toho jednou vznikla třeba pěkná moderní městská čtvrť, která bude ozdobou Krumlova. Zatím se nám nedaří najít spolupráci jednotlivých společností, ale já věřím, že v jedné části to nastartujeme a pak už to půjde,“ uzavírá starosta.

Areál bývalých kasáren v Českém Krumlově
Spustit audio

Související