Vodohospodáři opravují plavební komoru Hněvkovické přehrady. Potápěči pracovali až 17 metrů pod hladinou

13. duben 2021 10:59
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plavební komora na přehradě Hněvkovice

Lepší ochranu před povodní má zajistit rekonstrukce na přehradě vodní nádrže Hněvkovice nedaleko Hluboké nad Vltavou. Technici tam přes zimu upravili horní vrata plavební komory, která je druhou nejhlubší v celé republice.

Hlavní stavební práce potápěči dělali hluboko pod vodní hladinou. Technici na ně měli navíc jen asi půl roku, tak aby byla komora plně provozuschopná na zahájení plavební sezóny se začátkem dubna.

„Opravená je zadní část plavební komory, stejně tak první pole bezpečnostního přelivu, to čeká pouze na osazení technologií. Zvětšili jsme profil komory a prohloubili ji o šest metrů,“ ukazuje Ondřej Hrazdira z Povodí Vltavy.

Čtěte také

Rekonstrukce má podle jeho slov ochránit nejen vodní dílo Hněvkovice, ale celou vltavskou kaskádu před povodní, která by mohla vzniknout právě poškozením přehrady při průchodu tisícileté vody.

Oprava byla technicky náročná, pracovalo se z větší části pod vodou. „Veškeré práce prováděli potápěči, jeřáby, pracovalo se z pontonů. Tam, kde se budovala ochranná jímka, jsme se pohybovali v sedmnáctimetrové hloubce. Největším problémem bylo dostat z betonárky na stavbu beton v teplotě, aby s ním bylo ještě možné pracovat,“ popisuje Jan Prokeš ze stavební firmy.

Náklady na kompletní úpravu vodního díla Hněvkovice přesáhnou 250 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva zemědělství. Stavební práce na dolních vratech začnou po konci letošní plavební sezóny.

Spustit audio

Související