Vodní záchranáři u lipenské přehrady měli nejrušnější léto za posledních deset let

18. říjen 2020

Členové Českokrumlovské vodní záchranné služby zasahovali na lipenské přehradě o letních prázdninách u 80 událostí, je to o 20 procent zásahů více než v minulém roce.

„Velkou výhodou letošního léta bylo to, že nedocházelo tak často k náhlým změnám počasí,” sdělil velitel lipenských vodních záchranářů Milan Bukáček.  „Ty jsou pro Lipno typické a při nich se mohou převrhnout nebo potopit lodi a dochází k přímému ohrožení života," dodal Bukáček s tím, že letos se nikdo v přehradě neutopil. Loni v létě pod vodou zemřeli tři lidé. Bukáček uvedl, že záchranáři o prázdninách zachránili život 12 lidem.

„Letošní léto bylo v okolí lipenské přehrady návštěvnicky extrémní. O co více zde bylo hostů, o to tu narostla arogance, nervozita a neukázněnost. A dvanáct zachráněných osob v přímém ohrožení života a žádný utonulý za celé léto je velmi dobrá vizitka vodní záchranné služby i zpráva pro hosty, že na Lipensku je bezpečno. Přesto prosíme hosty, nepřehánějte to, příště by to tak dobře dopadnout nemuselo," uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Českokrumlovská vodní záchranná služba někdy zasahuje i na Vltavě. Od 27. června do 1. září je na základně v Dolní Vltavici nepřetržitý provoz. „Se službami pomáhají také studenti Jihočeské univerzity obor záchranář a také členové oddílu mládeže, z nichž vychováváme své nástupce," připomněl Milan Bukáček.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: ČTK
Spustit audio