Vodní terapii watsu představil v Třeboni její objevitel Harold Dull z USA

4. říjen 2017

Historicky poprvé se v České republice sešli na mezinárodní konferenci odborníci na léčebné vodní terapie. Terapii watsu přijel do Třeboně kolegům představit její objevitel - dnes dvaaosmdesátiletý Harold Dull z USA.

Cvičení v teplé vodě vychází z japonské masážní techniky shiatsu a Harold Dull ho začal vyučovat v Kalifornii v 80. letech minulého století.

Podle Harolda Dulla je watsu určené všem - dospělým, dětem i seniorům. Jde o rehabilitační techniku, která pomáhá při bolesti kloubů nebo zad, ale má také silný relaxační efekt. Pomáhá při posttraumatické stresové poruše i klasických stresových stavech, protože lidé při watsu opravdu relaxují.

V rámci konference v Třeboni si watsu v bazénu lázní vyhřátém na 34 stupňů vyzkoušela i veřejnost. Jedním z terapeutů byl Marek. „Na začátku vybereme správné plováky, které dáme na stehna, aby tělo pohodlně plovalo a nepotápělo se, aby byl pocit bezpečí,“ popsal.

Samotné ošetření pak začíná tím, že terapeut podá pacientovi ruce. „Může na ně přiložit svoje a počkáme, až se bude cítit naladěn na to, abych ho vzal na hladinu do náručí,“ dodal Marek.

Po půlhodinové terapii watsu se lidé cítí odpočatě, mají protažená záda i svaly na rukou a na nohou. Potvrzuje to Petr. „Moje pocity jsou nádherné, bylo to uvolňující. Uvolnilo se mi celé tělo, vyloženě jsem si to užíval. A nejvíc mě bavilo, když mě terapeutka posunula pod vodu a já jsem se mohl jenom volně vznášet ve vodě,“ komentoval.

autor: pfr
Spustit audio