Vláda chce vyřešit koupi vepřína v Letech ještě před volbami

28. červenec 2017

Problém vepřína v Letech u Písku bude řešit vláda v nejbližší době. Informoval o tom ministr kultury Daniel Herman po bilanční schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou v pražské Národní knihovně.

Podle šéfa kultury úředníci už jednali s akcionáři firmy, která vepřín provozuje, a plán na jeho odkoupení je připravený. „Veškerý materiál je připraven pro jednání vlády. Vzhledem k tomu, že se tato záležitost nachází v kategorii vyhrazené, vzhledem k obchodním partnerům, kteří jsou na druhé straně, a je třeba respektovat také, že je to obchodní firma, tak nemohu být konkrétnější, ale je to záležitost nejbližších týdnů,“ řekl.

Vepřín v Letech stojí na místě, kde byl v minulosti koncentrační tábor pro Romy. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky je jeho odkoupení jedním z nejdůležitějších úkolů pro Daniela Hermana a ministra pro lidská práva Jana Chvojku do konce funkčního období.

„Chtěl bych, aby toto téma bylo uzavřeno a dořešeno ještě do konce volebního období, to znamená pokud možno ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, ale záleží na technickém stavu celého vyjednávání,“ řekl premiér.

O vepřínu v Letech ale nebudou ministři jednat dřív než po vládních prázdninách. A to je zhruba za tři týdny.

Premiér byl na bilanční schůzce s ministrem kultury spokojený s tím, jak resort čerpá evropské peníze. To byla první věc, za kterou Daniela Hermana pochválil. A pak také za opravy památek. Zmínil i zvýšení podpory kinematografie. Předseda vlády také připomněl, že se kabinetu podařilo zvýšit průměrný plat v kultuře, ve srovnání s rokem 2013 zhruba o 35 procent.

Bohuslav Sobotka ale Danielu Hermanovi i některé věci vytknul. Připomněl, že se nepodařilo prosadit památkový zákon. Ten nedávno odmítla Poslanecká sněmovna, a to také hlasy některých poslanců ČSSD. Herman tehdy v dolní komoře mluvil o podrazu. Poslanci se ale hájili, že byl zákon špatně připravený.

Ve středu premiér řekl, že zákon dopadl „ne příliš šťastně“ a že byla zmařena docela velká práce, kterou na něm ministerstvo kultury odvedlo. Plánované změny ale poslední dobou kritizovali také někteří odborníci z památkové péče.

autor: lej
Spustit audio