Vítr to ví – Waldemar Matuška a Bob Dylan

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bob Dylan, turné po USA

Na toho, kdo zná originál (a to je při slávě této skladby skoro každý), možná působí jeho česká verze s Waldemarem Matuškou a kapelou Mefisto přece jen poněkud uhlazeně. Navzdory velmi povedenému textu Ivo Fischera, který se snaží ctít původní předlohu.

A jak zní její příběh?

Bylo odpoledne 16. dubna 1962 a nastupující hvězda amerického protestsongu Bob Dylan si brnkal na kytaru melodii starého otrockého tradicionálu No More Auction Block, který se naučil z desky skupiny Carter Family.

Zpíval si na ni však vlastní slova o tom, že odpověď na zásadní otázky, jako třeba kolik cest musí člověk ujít, než si zaslouží být nazýván člověkem… poletuje ve vzduchu.

Text měl hotový za čtvrt hodiny a už večer novou píseň představil během svého vystoupení v nočním klubu v Greenwich Village. Vám ji vedle zmíněného Waldemara Matušky zazpívá v Písničkách z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová