Více než stovka jihočeských umělců pozve o víkendu návštěvníky k sobě domů

11. říjen 2019 10:15
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Malířská paleta

Vůně barev, terpentýnu nebo lipového dřeva. Možná vás také vždycky lákalo nahlédnout do ateliéru malíře nebo sochaře, ale nikdy jste se k tomu neodhodlali. Teď tu příležitost máte.

Díky víkendovým Dnům otevřených ateliérů můžete navštívit umělce po celých jižních Čechách. Podle koordinátorky projektu Moniky Zárybnické z krajského úřadu stačí jen zaklepat a vejít.

„Je to opravdu takhle jednoduché. Na našem webu nebo v našem časopise najdete adresář s místy, která jsou otevřená, a můžete zaklepat a vstoupit. Jak říkáme, neohlášené návštěvny jsou očekávané a vítané,“ komentuje.

Při Dnech otevřených ateliérů je možné navštívit více než sto míst. Organizátoři doporučují i trasy. „Snažíme se začátečníkům, kteří jdou prvně nebo neví, jak přesně se pohybovat po kraji, navrhnout trasy, ale samozřejmě mnoho lidí si je plánuje samo,“ dodává Monika Zárybnická.

Čtěte také

Letošní ročník akce se zaměřuje na design. Úvodní výstava bude věnovaná Janu Čtvrtníkovi, který pochází z jižních Čech. „Je to jeden z předních českých designérů, který v současné době působí v Německu. Do Čech občas zavítá a díky spolupráci s českou sklárnou Moser můžeme představit jeho práce. Bude to několik unikátních váz, které navrhl,“ říká koordinátorka.

Zahajovací výstava se koná v galerii tiskárny Karmášek v Českých Budějovicích v pátek 11. října od 17 hodin. Tiskárna bude navíc v neděli hostit design market, na kterém se představí zhruba dvacítka jihočeských designérů a tvůrců, kteří na místě předvedou své umění.

Podrobnosti o akci jsou na webu dnyotevrenychatelieru.cz.

Spustit audio

Související