Veselí nad Lužnicí koupí Starou radnici. Za historickou dominantu zaplatí 20 milionů, dalších asi sto bude stát oprava
Do jednoho z nejcennějších historických domů ve Veselí nad Lužnicí se vrátí život. Jedná se památkově chráněnou Starou radnici na náměstí Tomáše Garriguea Masaryka, která je už čtyřicet let prázdná. Teď ji město za 20 milionů korun kupuje od soukromého majitele.
„Když jsem poprvé vstoupil do Staré radnice, bylo mi asi pět let, byl jsem tady na karnevalu za Vochomůrku. Teď se vracím s notnou dávkou nostalgie. Ten objekt se mi moc líbí a samozřejmě bych byl rád, kdybychom ho oživili,“ říká starosta města Veselí nad Lužnicí Vít Rada.
Historický objekt je jednou z dominant zdejšího náměstí. „Je to jedna z nejstarších budov ve městě a jedna z nejkrásnějších budov na náměstí. Je to takový komplex budov, který kdysi sloužil jako pivovar, jako radnice, jako restaurace a jako takové společenské zařízení,“ popisuje starosta.
„Město o radnici usiluje možná patnáct, dvacet let, až teď došlo k dohodě s panem majitelem, který pro nás cenu dvacet milionů, která je úměrná tomu objektu, tři roky držel, stabilizoval,“ dodává.
Čtěte také
Podle místostarosty Ladislava Sýkory technický stav budovy odpovídá tomu, že byla čtyřicet let v podstatě nepoužívaná, ale zabezpečená. „Dosavadní majitel opravil střechu a staticky zabezpečil přední trakt. Dnešní stav se dá považovat za hrubou stavbu, kde je ještě hodně práce, aby se z toho vybudovalo něco, co bude použitelné pro město, případně další subjekty,“ uvádí.
Pro koupi Staré radnice se ve veřejné anketě vyslovilo 85 procent respondentů. Patří mezi ně Jitka Bartošková, která na městském úřadě vede organizační odbor. „Budovu Staré radnice mám moc ráda a určitě bude mít pestré využití. Pro náš úřad v ní vidím velký potenciál pro vznik obřadních místností, které město nutně potřebuje. To cítím jako naši slabinu, protože teď se svatební obřady nebo předávání vysvědčení konají v síni městského úřadu, která je z 90. let a funkčně i esteticky už dost pokulhává,“ vysvětluje.
Ve Staré radnici má v budoucnu sídlit také městské infocentrum. Může tady být i galerie, knihovna, pivovar s restaurací nebo můžou vzniknout startovací byty, o které je ve Veselí nad Lužnicí velký zájem. Náklady na rekonstrukci jsou odhadnuty na 80 až 120 milionů korun.
Související
-
Ve Veselí nad Lužnicí opravují střechu radnice. Při vyklízení půdy našli i poklady z dob minulých
Nevšední pohled čeká během léta návštěvníky na náměstí ve Veselí nad Lužnicí. Místní radnici totiž schází střecha, do které už místy zatékalo. Za své vzal i starý krov.
-
Nová naučná stezka ve Veselí nad Lužnicí zavede k tvrzišti i na místo, kde vzniklo Rozmarné léto
Novou naučnou stezku můžou projít lidé ve Veselí nad Lužnicí. Na téměř devět kilometrů dlouhé trase je 18 zastavení, která seznámí s kulturními i přírodními zajímavostmi.
-
Podél železnice vede ve Veselí na Lužnicí nová cyklostezka. Lidé po ní dojedou skoro až do Horusic
Lidé ve Veselí nad Lužnicí můžou využívat novou cyklostezku, která měří téměř 1200 metrů a vede od železniční zastávky směrem na Horusice. Město za ni zaplatilo 11 milionů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí
-
Povodně zmobilizovaly stovky obyvatel polské Nisy. V noci s hasiči a vojáky opravovali hráz