Věra Křesadlová byla hvězdou šedesátých let a v Semaforu také zpívala

8. listopad 2025
Věra Křesadlová

Ve čtvrtek 6. listopadu 2025 přinesla média zprávu, že zemřela herečka, zpěvačka i výtvarnice Věra Křesadlová. Vždy, když odejde někdo, kdo svým dílem a charismatem spoluvytvářel v tom dobrém kulturní atmosféru více či méně vstupující do našeho života, je mi z toho smutno.

Ten pocit je však přirozeně silnější, když jde o osobnost, s níž jsem se mohl přímo setkat. A právě takovou osobnější vzpomínku mám na paní Věru Křesadlovou, s níž jsem před sedmi roky natáčel v třeboňských lázních delší rozhovor.

Věra Křesadlová na mě zapůsobila svou bezprostředností, civilností i upřímností. Byla jedním z dívčích a ženských idolů českých šedesátých let. Tato nepochybně půvabná herečka se objevila ve významných filmech své doby, ale byla také zpěvačka a výtvarnice, někdejší životní partnerka celosvětově slavného filmaře Miloše Formana a matka jeho synů, Petra a Matěje.

Na rozdíl od ostatních účastnic Milošem Formanem a jeho spolupracovníky natočeného Konkurzu do Semaforu se Věra Křesadlová do tohoto tenkrát enormně populární divadla dostala a rozmnožila řadu hvězd, z nichž některé se šly na ní na Konkurs podívat.

Paní Věra Křesadlová prožila v Semaforu dlouhá léta a byla v tomto divadle brána především jako herečka, ale uplatnila se také jako zpěvačka. A například si zpívala na konci osmdesátých let v Semaforu písničku autorů Ferdinanda Havlíka a Jiřího Suchého Čekej.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.