Velká válka pomohla ženám k jejich emancipaci

4. červenec 2014

Jak a kým byl podporován tajný spolek Černá ruka, jehož členům byl svěřen úkol zabít následníka trůnu? Co většinu z nich zachránilo před trestem smrti? Jak se přípravy na velkou válku dotkly Českých Budějovic?

Odpovědi právě na tyto otázky, ale i třeba i vysvětlení, proč velká válka pomohla postavení žen ve společnosti, nebo jaký vztah měli arcivévoda a jeho žena k Chlumu u Třeboně se dozvíte u úst historika Jiřího Dvořáka z Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

S ním si připomeneme, že 28. června uplynulo právě 100 let od tragické události, která se stala záminkou pro vypuknutí 1. světové války. Do Sarajeva si tehdy pro smrt přijel následník rakousko-uherského trůnu a arcivévoda František Ferdinand d´Este se svou ženou Žofií.

Události první světové války si v našem vysílání připomínáme také dvanáctidílným seriálem, který uslyšíte každou neděli v Dobrém dni.

autor: Kateřina Hálová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.