Vedro nedělá dobře ani rybám. Rybáři je přestávají krmit a častěji měří množství kyslíku ve vodě

18. srpen 2024 08:37

Vysoké teploty přidělávají starosti chovatelům ryb. Častěji než v jiné dny obchází rybníky a měří množství kyslíku ve vodě. Jeho nedostatek totiž může být pro ryby fatální. Kaprům na sádkách dodávají vodňanští rybáři do vody kyslík speciálním přístrojem.

„Mechanicky zvyšuje obsah kyslíku ve vodě,“ ukazuje šéf vodňanských rybářů Miloslav Vaněček na sádkách přístroj, který vypouští bublinky. „Jsou různé typy, záleží spíš na velikosti nádrže, tady stačí tenhle aerátor. Dá se využít i na rybních, ale vzhledem k energetické náročnosti se to moc nedělá. To už musí být opravdu krizová situace,“ dodává.

Jedním z opatření pro zvládnutí vlny veder je také to, že rybáři přestanou ryby přikrmovat. „Sám člověk ví, že po obědě se mu špatně dýchá, a s rybami je to stejné. Abychom je nepřiváděli do těchto situací, přestáváme ve vysokých teplotách krmit,“ potvrzuje Miloslav Vaněček.

Pro měření množství kyslíku v rybnících rybáři používají přenosný oxymetr. „Je to taková menší kalkulačka, na displeji ukazuje hodnoty. Ponoříme sondu do vody a vidíme, že v tuhle chvíli máme nasycení kolem padesáti procent. Hodnoty jsou dobré, protože řasy, které kyslík produkují, jsou teprve na začátku dnešní práce,“ popisuje.

Rybáři mají ale ještě modernější přístroj, kterého si lidé mohou všimnout uprostřed rybníka. „Lidé se často ptají, co nám to svítí v noci uprostřed rybníka, přístroj má totiž na sobě solární panel. Kontinuálně během celého dne měří teplotu vzduchu, teplotu vody a obsah kyslíku ve vodě. Přístroj máme zapůjčený díky spolupráci se střední rybářskou školou,“ vysvětluje Miloslav Vaněček.

Nedostatek kyslíku ryby ohrožuje. „Dusí se, jezdí u hladiny, vidíte, jak se pusou snaží přidávat si ten kyslík, aby si okysličily žábry,“ uvádí šéf vodňanských rybářů.

Spustit audio

Související