Vědci dokáží půdu nakrájet na tenké plátky a pak ji zkoumají pod mikroskopem. Je to živý organismus, připomíná bioložka

7. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Veronika Jílková, půdní bioložka z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích

Když se řekne půda, většina z nás si představí hnědou sypkou hmotu. Často si ale neuvědomujeme, že půda je základním zdrojem obživy lidstva. I vědci v ní mají stále co objevovat.

Půdu jako hlavní předmět své práce si zvolila Veronika Jílková z Biologického centra akademie věd v Českých Budějovicích. „Jsou různé metody, kterými půdu zkoumáme. Můžeme půdu odebrat, zafixovat, nakrájet speciální pilou na tenoučké řezy a zkoumat pod mikroskopem, využíváme i různé analytické metody,“ popisuje.

Připomíná, že půda je živý organismus. „Největší koncentrace půdních živočichů se nachází do deseti centimetrů půdy. Mikroorganismy jsou i hlouběji, až kolem dvou metrů,“ uvádí.

V půdě žije nepřeberné množství organismů – půdní mikroorganismy, houby, bakterie, vířníci, roztoči, žížaly, larvy brouků nebo much.

„Například žížala v podstatě přechroustává organický materiál v půdě, jí ho společně s minerálními částicemi. V jejím trávicím traktu se organické látky s minerálními částicemi promíchají a bobeček, který vykakají, je ten půdní agregát, který potřebujeme mít v půdě,“ vysvětluje důležitost žížal půdní bioložka.

Celý rozhovor s Veronikou Jílkovou z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová