Ve Vyšším Brodě žije mnoho Vietnamců. Bariéry pomáhá odstraňovat speciální komise
Zhruba 12 procent obyvatel Vyššího Brodu na Českokrumlovsku tvoří zástupci vietnamské komunity. Česky mluví jen malá část z nich. Jazykové a další bariéry už víc než rok pomáhá překonávat speciální komise pro integraci cizinců.
Příhraniční město se zhruba 2600 obyvateli si od toho slibuje zlepšení vzájemného soužití mezi Čechy a Vietnamci. Ti například radnici výrazně pomohli v době nedávné koronakrize.
„Myslím si, že místní bariérou je naučit se česky. Čeština je celkem těžká,“ říká Hana Bui, která pomáhá ve vietnamské restauraci a překládá dokumenty pro úřady. V Čechách žije od svých deseti let, jazyk se naučila během školní docházky.
Teď Hana Bui funguje ve Vyšším Brodě jako prostředník, který Vietnamcům ze strany radnice tlumočí, co dělají špatně. Cílem místního projektu na integraci je, aby takových prostředníků a tlumočníků vietnamská komunita potřebovala co nejméně.
„Cílem komise pro integraci cizinců je nastavit migrační politiku, na kterou by se mohlo navazovat v následujících letech. Jedná se o informační kampaň, chceme dostat informace do vietnamské komunity, týká se to i vzdělávání, chceme motivovat Vietnamce, aby se učili česky,“ vysvětluje předseda a jeden ze zakladatelů komise Jan Krotký.
Vietnamská komunita byla ve městě už před rokem 1989. Tržnice časem vystřídala nákupní centra, velká část cizinců také podniká v oblasti gastronomie. Integrační projekt má ale vytvořit oboustrannou pomoc.
Čtěte také
Podle místostarosty a spoluzakladatele komise Jana Straky často dochází třeba k vzájemným sousedským sporům. „Dáváme možnost Vyšebrodským, aby se na nás obraceli, pokud chtějí něco řešit, třeba ve společenství vlastníků bytových jednotek,“ popisuje.
V době nedávné koronakrize sehrála místní vietnamská komunita důležitou roli. Majitelé kosmetických salónů radnici věnovali tisíce kusů jednorázových roušek a dezinfekční gely.
Nouzový stav byl zároveň zatěžkávací zkouškou pro fungování základní školy. Podle ředitelky Vandy Kotálové je mezi žáky asi dvacet procent cizinců. „V době koronakrize byly zápisy do škol, musí se vyřídit třeba přihlášky do školních jídelen, tak jsme potřebovali k těm rodičům dostat informace. Hodně nám pomohla právě komise pro integraci, která zajistila překlady všech dokumentů i různých pokynů,“ vzpomíná.
Vyšší Brod získal na projekt integrace cizinců dotaci z ministerstva vnitra. I díky ní se už brzy mezi místní Vietnamce a Čechy dostane speciální informační brožura. Kromě ní vznikne speciální webová stránka. Z řad vietnamské komunity je také čím dál tím větší zájem o lekce českého jazyka.
Související
-
Mladí Vietnamci se už považují spíš za Čechy. Vietnamskou kulturu ale představují na festivalu
Mai Nguyen, osmnáctiletá studentka českobudějovického Biskupského gymnázia, patří do generace takzvaných banánových dětí, tedy mladých Vietnamců narozených v Čechách.
-
Poradna pro cizince v Českých Budějovicích pomohla za 25 let skoro osmi tisícům lidí
Pětadvacáté výročí slaví poradna pro cizince, kterou v Českých Budějovicích založila diecézní charita. Nabízí osobní doprovod na úřady, kurzy češtiny i materiální pomoc.
-
Kvůli suchu i turistům ubývá ve Vyšším Brodě pitné vody
Velký počet turistů a hlavně dlouhodobé sucho – to jsou dva faktory, kvůli kterým ve Vyšším Brodě ubývá pitné vody. Město je v létě jedním z nástupních míst pro vodáky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ministr Výborný bohužel nechápe fungování obchodu, říká prezident svazu obchodu Prouza
-
Sejm pověřil Donalda Tuska sestavením nové polské vlády. Je to ‚německý agent‘, tvrdí Kaczyński
-
Poohlížím se po nových pořadech, říká moderátor Jakub Železný. Vrátit se chce příští rok co nejdříve
-
Barbie a Oppenheimer ovládly nominance na Zlaté glóby. V televizních kategoriích vede Boj o moc