Vdané ženy měly právo nosit zdobený čepec z drahocenných látek. Majiteli panství se to ale nelíbilo
I když nejčastější pokrývku hlavy žen v lidovém prostředí venkova a malých měst tvořily šátky, vdané ženy měly právo nosit zdobený čepec. Obvykle jej dostávaly při svatbě během obřadu takzvaného čepení – přijímání mezi vdané ženy. Obyčejné spodní čepce, často nošené pod šátkem, si zhotovovaly ženy samy; sváteční však vyráběli odborníci.
Nošení čepců z drahocenných látek mezi poddanými ženami se nelíbilo například majiteli jihočeského panství Lnáře, kterým byl hrabě Karel Rudolf Sveerts-Spork. Dochoval se dopis z roku 1746, v němž líčí městské radě v městečku Kasejovice, jak s velkou mrzutostí spatřil v tamním chrámu Páně „kterak mnoho ženských osob ve skvostném a nádherném oděvu, obzvláště zlatem a stříbrem štikované s okrášlenejma čepci, poukázati se daly“.
Pro příště proto zapověděl všem městským poddaným ženám nositi součásti oblečení pořízené z drahocenných látek a vyšívané zlatem nebo stříbrem. Ženy přímo vybídl, aby „čepce z čistého plátna a barchanu nositi hleděly“.
Svobodným pak zapověděl nejen nádherné šaty, ale i všechny čepce, protože „čepce jen samým ženám a žádným pannám poctivým nositi nepatří.“ Za porušení tohoto nařízení hrozilo dívkám zabavení čepce a čtyřtýdenní arest!
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil etnograf Jan Šimánek.
Související
-
Bohatí sedláci na Doudlebsku nosili opasky vyšívané pavím brkem, často do nich schovávali i peníze
Opasek byl v 19. století nejdražší součástí mužského kroje na Doudlebsku. Nákladné opasky vyšívané pavím brkem ovšem nevlastnili všichni, dovolit si je mohli jen ti bohatí.
-
Mládenci zběsile pobíhali v kostýmech a stínali hlavy kohoutům. I takové zvyky patřily ke svatbám
Stínání hlav kohoutům při svatbách patřilo mezi rozšířené zvyky, které se na našem území udržovaly ještě v předminulém století. Tento obyčej se vyskytoval i v Netolicích.
-
Jihočeské ženy začaly v 19. století zdobit své oděvy rybími šupinami. Nahrazovaly tak drahé korálky
Výšivka rybí šupinou je starodávná technika zdobení textilií, která se používala na konci 19. století v národopisné oblasti Blat. Nezrodila se ale v jihočeském prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.