Válka dvou královen, Elišky Přemyslovny a Elišky Rejčky. Šlo o moc, jak jinak
Eliška Přemyslovna podporovaná Vilémem Zajícem z Valdeka a její nevlastní matka Eliška Rejčka s Jindřichem z Lipé po boku. To byly dvě strany konfliktu mezi českou šlechtou a králem, v němž nešlo o nic menšího než o českou korunu a moc v zemi.
Dnes o ní historie mluví jako o „válce královen“ datované do let 1315–1319. Přemyslovna svou nevlastní matku Rejčku i jejího nového partnera Jindřicha z Lipé nesnášela. Jindřichova strana byla navíc nepoměrně silnější, mnozí ho totiž považovali za většího ochránce českých zájmů, než jakým byl manžel Elišky Přemyslovny Jan Lucemburský.
Spory postupně přerostly až v otevřenou válku mezi Přemyslovnou a jejím mužem a to, když se Jan sblížil s protistranou. Jejich manželství bylo tou dobou v troskách. Jan přepadl hrad Loket a vzal Elišce tři nejstarší děti.
Královniny oddíly poté s Vilémovou pomocí obsadily Prahu, ale Janovo vojsko zvítězilo. Vzpoura skončila prohrou královny Elišky Přemyslovny. Eliška Rejčka s Jindřichem z Lipé pak přesídlili do Brna, kde Jindřich zastával úřad zemského hejtmana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.