V Týně nad Vltavou chybí dům pro seniory. Radnice ho chce začít stavět v roce 2021

11. únor 2020 08:13

Týn nad Vltavou je jedinou jihočeskou obcí s rozšířenou působností, která nemá vlastní dům pro seniory. To už by se ale mělo brzy změnit. Radnice má hotovou architektonickou studii, podle které na levém břehu řeky Vltavy vyroste čtyřpodlažní budova s kapacitou 80 lůžek.

Pro Týn je to jedna z největších městských investic v novodobé historii. Náklady přesahují 200 milionů korun. Právě peníze jsou teď to jediné, co může stavbu zkomplikovat.

„V podstatě se jedná o atypický objekt. Má dvě křídla a ta jsou spojena společným prostorem, který v přízemí obsahuje vstupní halu, kuchyň, společenskou místnost, která zároveň slouží jako jídelna,“ popisuje místostarostka Martina Sudová.

„V současné chvíli probíhá územní řízení a poté bude navazovat projekt pro stavební povolení. Pokud se všechno povede, stavba by mohla začít na jaře příštího roku,“ dodává.

Vedení města chce na projekt získat dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí, která může dosáhnout až 50 milionů korun. Tato žádost bude pro stavbu klíčová.

„Je možných několik scénářů. Předpokládá se, že by si město mohlo vzít nějaký úvěr, ale to bude záležet až na tom, jaké budou konkrétní podmínky a zda se nám podaří získat peníze z dotace,“ uvádí místostarostka.

Město má momentálně čtyři domovy s pečovatelskou službou. Lidé, kteří nejsou soběstační, ale musí hledat místo v zařízeních okolních měst, která bývají často plná.

Čtěte také

Pro nový dům pro seniory vybrala radnice lokalitu bývalých kasáren, kde se staví pouze bytové a rodinné domy. „Je to velmi krásná terénní vlna umístěná nad řekou Vltavou, odkud je nádherný výhled na řeku, na druhý břeh do Podskalí i na město s věží kostela,“ líčí Martina Sudová.

Stavba má podporu napříč celým zastupitelstvem. Hlasovalo pro ni 19 z 21 zastupitelů. Podle představitele opozice Ondřeje Boušky by se město mělo do projektu pustit i přesto, že kvůli vysokým nákladům omezí investice asi na čtyři roky dopředu.

„Myslím si, že zrovna tohle je nejpodstatnější věc. Občané Týna nad Vltavou naráží na to, že nemáme žádné takové zařízení, a ročně se to týká kolem 130 lidí z Vltavotýnska,“ potvrzuje.

Kromě péče o seniory má nové zařízení nabídnout i takzvanou dětskou skupinu, která částečně nahrazuje mateřskou školu. Výsledky žádosti o dotaci by měla radnice znát nejpozději na podzim.

Spustit audio

Související