V Třeboni dnes odhalí pamětní desku válečnému letci Janu Pernikářovi

17. červenec 2008

V Třeboni odhalí ve čtvrtek v 18 hodin pamětní desku válečnému letci Janu Pernikářovi. Ten se sice narodil v roce 1903 v Horní Cerekvi, ale krátce poté jeho rodina přesídlila do Třeboně.

Životní pouť generála Pernikáře, který byl jakýmsi učitelem Františka Fajtla, byla pestrá. Některé mezníky připomněl třeboňský místostarosta Zdeněk Mráz: "Rodina zde později působila mnoho let. Jan Perníkář v Třeboni ukončil základní vzdělání a později vystudoval třeboňské gymnázium. Po jeho absolvování odešel k armádě, nastoupil na vojenskou akademii v Hranicích a dostal na Vysokou školu leteckou v Praze na ministerstvu národní obrany. Ministerstvo ho pak poslalo na stáž na Vysokou školu leteckou v Paříži, kde ho zastihla válka."

Během 2. světové války generál Jan Pernikář létal jako pilot RAF do roku 1941. Poté, co do války vstoupili Rusové, byl vyslán do Moskvy, podílel se i na formování české jednotky v Buzuluku. Později byl i účastníkem Slovenského národního povstání.

Po válce učil na vysoké škole v Praze leteckou techniku. Poté byl ale, jak uvedl třeboňský místostarosta Zdeněk Mráz, generál Pernikář perzekuován: "V roce 1949 byl postaven mimo službu, následně zatčen a téměř rok vězněn. Pak byl předán nižšímu vojenskému soudu a dostal 13 měsíců, byl degradován a nastoupil k PTP 51 do Mimoně. Později se mu dostalo plné rehabilitace a v roce 1994 mu byla in memoriam udělena generálská hodnost."

Slavnostního odhalení pamětní desky se dnes v 18 hodin v Třeboni kromě představitelů města zúčastní i Pernikářův kamarád, pilot Vladislav Vejvoda. Deska bude od čtvrtka zdobit zeď domu, ve kterém oba bydleli.

autor: čro čb
Spustit audio