V táborském podzemí našli v detektivce brutálně zavražděného, ve skutečnosti se tu asi také mučilo

Zmizení renomovaného profesora uvede do pohybu nejen policejní vyšetřování, ale také svede dohromady nesourodou dvojici, která se pouští do pátrání na vlastní pěst. Muzejní kurátorka Berenika Weissová a bývalý policista Robert Štolba se dostanou do míst, o kterých policie nemá ani zdání a kde oba dva musí spoléhat jen sami na sebe.

Tak zní anotace knihy Mrtvá šelma. Detektivní příběh se odehrává v současném Táboře a jeho autory jsou Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka.

Podle historika Zdeňka Vybírala, který knihu před nedávnem recenzoval, je Tábor mnohdy ještě tajemnější, než se zdá z textu knihy. „Kdo se někdy ponořil do táborského podzemí, tak může potvrdit, že historické centrum města v sobě má skutečně cosi tajemného a magického,“ říká.

Právě táborské podzemí má v knize Mrtvá šelma důležitou úlohu. Odehrává se zde několik dramatických scén, dokonce tu hrdinové najdou zavražděného. „Je to velmi brutální scéna, kdy je jedna z mrtvol nalezena v mučicím nástroji, ve slavné železné panně, ze které prýští krev,“ prozrazuje Zdeněk Vybíral.

Ve skutečnosti se podle něj v podzemí pod radnicí pravděpodobně také mučilo. „Tohle sklepení bylo totiž součástí městského vězení. Ale jinak veřejný pranýř, kde se trestali provinilci, stál pochopitelně před radnicí na náměstí,“ vysvětluje.

Mrtvá šelma vyšla v roce 2015. Spoluautorem detektivky je Jiří Walker Procházka, který už třicet let píše science fiction, fantasy i horory. „Baví mě to, ale chtěl jsem zkusit něco jiného. K tomu mi pomohla Klára Smolíková, se kterou mě spojili její žáci knihovnictví a zároveň moji fanoušci,“ vypráví.

Vše začalo psaním na Facebooku. „Zjistili jsme, že oba píšeme. Poslal jsem jí svojí ukázku, pak jsme se začali bavit o společném psaní. Ona píše spíše pro děti a naučné knihy, tak jsme se sešli na neutrální půdě detektivek, které máme oba rádi,“ dodává.

Spustit audio