V přehlídce nových dechovek zaujaly písně Jižanů, Nektarky, Věnovanky i Pardubické šestky

18. červen 2017
Strakonická Nektarka vyhrála druhé kolo přehlídky 7x7 jarních dechovek s písní Poslední korunu mám

Již druhým rokem jsme vám po sedm týdnů nabízeli přehlídku 7x7 jarních dechovek. Každou neděli jsme představili nové písně z dechovkového žánru a vy jste mohli na webu hlasovat pro ty nejlepší. Zájem byl velký.

Rubrika 7x7 jarních dechovek se vysílala v rámci Písniček pro radost. Tento nejpopulárnější pořad Českého rozhlasu České Budějovice v současnosti nabízí výběr z tisíců různých dechovek. A nyní jste navíc sami rozhodli, které nové skladby si zaslouží zařadit do naší hudební databáze.

Hudební redaktor Zdeněk Voráč vybíral nové písničky nejen od jihočeských dechových kapel, ale také z jiných českých krajů, z Moravy i ze Slovenska. Slovenská Hrabovská kapela například ovládla sedmé kolo, naopak vítězství v prvních třech hlasováních si připsaly kapely jihočeské.

Které písně tedy vyhrály jednotlivá kola naší přehlídky 7x7 jarních dechovek?

0:00
/
0:00
0:00
/
0:00
0:00
/
0:00

Jižani - Hřívy ať jim vlají
Polka z alba O koních a taky o životě kapely Jižani, kterou vede Miroslav Dvořák. Hudbu složil Jan Lipold, text napsal Jaroslav Hájek, zpívají Ivana Stellnerová a Václav Řihák.

Nektarka - Poslední korunu mám
Valčík Karla Vacka patří do zlatého fondu české dechovky. Na své loňské album ho nahrála strakonická Nektarka pod vedením Jiřího Záhorského. Slova zní z úst dlouholetých sólistů kapely Kamila Vacína a Jindřišky Novotné.

Jižani - Láska bláznivá
Podmanivá skladba Karla Svobody a Jiřího Štaidla je známá v podání Karla Gotta. Na své nové album ji ale natočili také Jižani Miroslava Dvořáka, a to v dosti rychlém tempu. Zpívají Ivana Stellnerová a Jaromír Šnedorfer.

Pardubická šestka - Tajný klíč
Pardubická šestka opanovala náš pořad Písničky pro radost valčíkem Něžné konvalinky. Zaujala vás ale také další skladba této kapely. Složili ji Rudolf Beran a Václav Babula, zpívají Lenka Čejková a kapelník Ladislav Šauer.

Boršičanka - Padala hvězdička
Polka Antonína Koníčka a Vladimíra Salčáka není úplně nová. Boršičanka ji natočila v roce 2011, ale teprve loni se dostala do českobudějovické rozhlasové fonotéky. Píseň zpívají Jana Turčínová a Michaela a Svaťa Tarabusovi.

Věnovanka - Šumavské návraty
Mladá dechovka vznikla v roce 2012 v Čáslavi, vede ji Václav Musílek a věkový průměr kapely činí pouhých 22 let. Valčík Šumavské návraty Kamila Havelky se slovy Jaroslava Hájka zpívají Klára Bucková a Michal Čejka.

Hrabovská kapela - Z Hrabovky
V Hrabovce na Slovensku je doma Hrabovská kapela. Hudbu k polce Z Hrabovky složil Peter Burica, text doplnil Pavol Pavlech. Skladbu zpívají Janka Filová, Radoslav Fuzik a Zbor Hrabovskej kapely.


Jednotlivé díly pořadu se všemi soutěžními písněmi najdete zde.

  • Životní styl
  • Publicistika
  • hitparáda
  • hlasování
  • novinky
  • dechovka
  • dechová hudba
  • dechová píseň