V Praze začal Mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos

7. říjen 2012

Pokud se chcete zaposlouchat do nádherné pravoslavné hudby a seznámit se s její duchovní hloubkou i uměleckou hodnotou, rozhodně si nenechte ujít Mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos, který od dnešního dopoledne rozeznívá prostory pravoslavného katedrálního chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze.

Mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos se v Praze koná potřetí a je prvním a zatím jediným festivalem pravoslavné hudby v naší metropoli. Jeho název Archaion Kallos v řečtině znamená „starobylá krása“ a během následujících deseti dnů posluchačům nabídne řadu zajímavostí. Jeho ředitel Marios Christou k tomu uvádí:

Marios Christou: „Program je rozmanitý, protože cílem festivalu je poukázat na rozmanitost a různorodost pravoslavné hudby od jejích počátků v Byzanci až k současnosti.“

Ženský sbor Cancioneta Praga

Například na tento čtvrtek 11. října je připraven komentovaný koncert, který představí liturgii svatého Jana Zlatoústého z hlediska různých hudebních tradic.

Marios Christou: „Otec Jaroslav Šuvarský, který je hlavním knězem našeho chrámu, bude vysvětlovat ty různé části, které my budeme zpívat. Nebude pouze překládat ten text, ale bude i vysvětlovat, jakou roli a funkci má v liturgii to, co zpíváme. Ten koncert představí nejzajímavější části liturgie svatého Jana Zlatoústého jednak jak je zhudebnili byzantští skladatelé v podání souboru Filokallia a předního řeckého žalmisty Achillea Chaldaiakise, a jednak jak je zhudebnili slovanští autoři v podání sboru chrámu svatých Cyrila a Metoděje.“

Návštěvníci Mezinárodního festivalu pravoslavné hudby Archaion Kallos. Vepředu v prostřední řadě vpravo je protopresbyter Jaroslav Šuvarský

Na festivalu vystoupí umělci z Kypru, Řecka, Polska i Česka. Zpěvaček z pražského vokálního souboru Filokallia, který interpretuje byzantskou hudbu, jsem se zeptala, jak obtížné bylo naučit se tento pro nás neobvyklý hudební styl. Olga Vít Krumpholzová má následující zkušenost:

Olga Vít Krumpholzová: „Přiznám se, že je to velmi náročné, protože ty ozdoby nejsou jako v klasickém zpěvu malé půltóny, velké půltóny, ale tady člověk musí zpívat hodně pocitově a možná člověk, který je znalý hudby, by si mohl myslet, že zpíváme falešně nebo že podjíždíme, nebo že děláme schválně glissanda, ale to ta hudba právě potřebuje.“

Ženský sbor souboru Filokallia

A zpěvačka Zdeňka Erlebachová k tomu dodává:

Zdeňka Erlebachová: „Při interpretaci byzantské hudby je také nesmírně důležité si vnitřně prožít tu modlitbu, protože, ať je to kterákoliv píseň, vždy je to hluboká modlitba, ten nejniternější hlas, který člověk orientuje k Pánu Bohu.“

Mezinárodní festival pravoslavné hudby zakončí ve čtvrtek 18. října pozoruhodný koncert s názvem Setkání východu a západu.

Marios Christou: „Na programu jsou díla pravoslavných skladatelů, jako například Maxima Berezovského, a Dmitrije Bortňanského, které ovlivnila západní hudební tradice, a také díla západních katolických autorů, kteří si půjčili pravoslavný liturgický text, jako například Krzysztof Penderecki, Slavomír Hořínka a Jan Vičar. Na tomto koncertě zazní i dvě světové premiéry – skladba Slavomíra Hořínky Cherubínská píseň a také skladba profesora Jana Vičara Kratema.“

Slavomír Hořínka

Dodává ředitel festivalu Marios Christou. Podrobný program festivalu najdete na stránkách www.philokallia.com.

Spustit audio

Více z pořadu