V Plavu a Doudlebách na Českobudějovicku si připomínají deset let od povodní

8. srpen 2012

Doudleby a Plav na Českobudějovicku patřily v roce 2002 k prvním obcím, které zaplavila voda.

Leží nedaleko od sebe na řece Malši. Zatímco v Doudlebech je řeka sevřená kopci a skalami a jak rychle přišla, tak odešla, v obci s příznačným názvem Plav se měla kde rozlít.

Takzvaný Ostrov mezi Malší a mlýnským náhonem s restaurací byl před deseti lety celý pod vodou. Zaplaveno bylo přes 50 objektů včetně obecního úřadu, ale také silnice. Mosty byly poškozeny a vesnice tak byla na několik dnů odříznutá od světa.

Jak dnes říká starosta Jaroslav Hlach (bez politické příslušnosti), který zastával stejnou funkci i tenkrát, Povodí Vltavy i tady přikročilo poté k úpravám, které ale ještě nejsou u konce.

„Čistili celou Malši, což značně pomohlo, protože tam byly nálety vrby, které z každé strany břehů zasahovaly až dva metry do vody. Mlýnská stoka se také čistila. Teď ještě budeme dělat revitalizaci pravého ramene Malše pod mosty a mlýnským náhonem, aby průtoky odpovídaly a aby šla voda dál a nevracela se zpátky,“ uvedl Hlach.

Bariéry nic neřeší
I v Doudlebech bylo koryto řeky vyčištěno. Starosta František Rytíř (bez politické příslušnosti) je ale proti povodňovým bariérám. Chybou je podle něho i to, že řada lidí si postavila chaty na stejném místě, kde byly ty, které odnesla voda.

Protipovodňová zeď

„Návrhy na protipovodňová opatření máme, ale osobně to považuju za nesmysl, protože to pomůžu proti stoleté vodě, ale proti takové, která byla, to stejně nepomůže. Obce hyzdí a většinou tu vodu pošlou k sousedům. Měly by se dodržovat územní plány a to, že kde je povodňová a zátopová oblast, se nesmí stavět. Nešťastné rozhodnutí bylo i to, že se na původních místech obnovují i stavby, které byly odplaveny. Nerespektuje se zátopové území a ten problém samozřejmě přijde v budoucnu zase,“ tvrdí Rytíř.

Jen opravy a obnova komunikací, mostu a lávek stály v Doudlebech bezmála 20 milionů korun.

Další informace včetně vzpomínek pamětníků z obou obcí přineseme ve středeční Fontáně po 15. hodině.

Spustit audio