V Muzeu unikátní techniky v Rožmitále na Šumavě uvidíte nepřeberné množství starých přístrojů

26. únor 2023

Kdybychom chtěli popsat všechno, co uvidíte při návštěvě Muzea v Rožmitále na Šumavě, vypadalo by to jako výčet stavebního materiálu od pana Kosa ve filmu Na samotě u lesa. Ale nebyly by to latě, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, ale znělo by: to máte telegraf, bleskojistka, ústředna, dálnopis, počítač, první mobilní telefon, gramorádia, televize. A také gramofon, který nepotřebuje elektřinu.

Jan Komenda pracoval většinu svého života u Spojů, tedy v podniku, který se staral o provoz telefonů, telegrafů, ústředen a vysílačů. A protože měl vždycky techniku rád, začal sbírat vyřazené kusy. A tak se mu na jeho chalupě v Rožmitále na Šumavě začaly kupit telefony a další technické vynálezy dvacátého století. „Jako každý správný sběratel jsem po čase zjistil, že už to nemám kam dávat,“ vysvětluje prvotní myšlenku na vznik muzea.

V Rožmitále na Šumavě si chalupu koupil před padesáti lety a s bývalou starostkou a zastupitelstvem navíc sepsal projekt na využití bývalé místní jídelny. Před patnácti lety tam začal s kamarádem montovat první výstavní regály a postupně přenášet z chalupy jeden exponát za druhým.

Přesný název první z výstavních místností Muzea v Rožmitále na Šumavě zní „Expozice Telegraf, telefon a rádio“. Najdete v ní nepřeberné množství starých telefonních přístrojů, různé druhy historických radiových přijímačů, gramofon, magnetofon i jeden z nejstarších telegrafů, které se kdysi využívaly především na dráze.

Část expozice Telegraf telefon rádio v Rožmitále na Šumavě

To ale není jediná náplň obsahu rožmitálského muzea. Najdete tu také zmapovanou historii dobrovolného hasičského sboru, obecní historii od roku 1259 až po současnost, expozici školy z prvorepublikového období a pohádkovou expozici.

Spustit audio