V Jindřichově Hradci začíná platit vyhláška o zpoplatnění videoterminálů, brzy se přidá i Český Krumlov

1. září 2010

Jindřichův Hradec je dalším v řadě měst, která chtějí vyhláškou regulovat počet výherních automatů. Od 1. září vstoupila v platnost nová vyhláška, která provozovatelům všech výherních automatů ve městě, tedy i videoterminálů, ukládá každé tři měsíce uhradit poplatek pět tisíc korun za každý výherní hrací přístroj. Městu by podle předběžných odhadů měla přinést asi 1,6 milionu korun ročně.

Jak říká tajemník jindřichohradeckého městského úřadu Karel Přibyl, celá částka ale nepůjde přímo do rozpočtu města: „Částka je v podstatě přibližná, my počty těch zařízení nevíme úplně přesně. Seznam budeme muset získat od ministerstva financí. Bylo domluveno, že nepůjde celá do rozpočtu, ale 50 procent takto vybraných místních poplatků bude zdrojem pro nadační fond města.“

Nadační fond Jindřichova Hradce by tak mohl být ročně navýšen až o 800 tisíc korun, přitom doposud v něm ročně bývalo kolem 250 tisíc. Fond slouží na podporu nejrůznějších aktivit ve městě, v minulosti z něj například získala příspěvek nemocnice na nákup přístroje nebo studenti na zahraniční cesty.

Poplatky za videoterminály a jiná technická herní zařízení - to je změna, kterou v nové vyhlášce o místních poplatcích v Českém Krumlově schválili zastupitelé. Začne platit od 1. října.

Jak dodává mluvčí radnice Jitka Augustinová, tato nová právní norma nahradí sedm let starou a dvanáctkrát novelizovanou vyhlášku z roku 2003: „Nová vyhláška shrnuje veškeré předchozí vydání o místních poplatcích. Je to přehledně zpracovaná norma, která prakticky nemění žádné výše poplatků a ani základní principy, jak jsou v Českém Krumlově nastaveny. Pouze doplňuje nový poplatek za videoloterijní terminály, který reaguje na změnu legislativy České republiky. Úprava by měla do městského rozpočtu přivést navíc zhruba milion korun ročně.“

V polovině června bylo v Českém Krumlově provozováno 10 výherních hracích přístrojů a 58 videoloterijních terminálů povolených ministerstvem financí.

Spustit audio