V době koronavirové pandemie narůstá počet případů domácího násilí

26. únor 2021 10:29

Online výuka dětí, práce z domova, izolace a někdy i finanční problémy. To jsou jen některé problémy, se kterými se v dnešní době musí potýkat mnoho rodin. U některých ale mohou být i dalším důvodem ke stupňování domácího násilí.

„Vygradovalo to, co dlouhodobě někde narůstalo, tam, kde byly problémy předtím, tam se zhoršují,“ popisuje situaci odborná poradkyně neziskové organizace THEiA Jitka Mertlíková.

Děti se učí online a nechodí na kroužky, rodiče často pracují z domova. I takové uzavření v jedné domácnosti může situaci zhoršovat.

Čtěte také

„Všichni jsou z toho, co se děje frustrovaní, stresovaní a v tomto stavu je jednodušší krok vybuchnout a svůj vztek hůř zvládat. A samozřejmě, že to narůstá,“ dodává Jitka Mertlíková.

Domácí násilí se přitom netýká jen žen a dětí, velmi zranitelnou skupinou jsou také senioři. Pomoct seniorům by mohla i terénní služba, kterou THEiA spustila začátkem tohoto roku, myslí si ředitelka organizace Barbora Čechová:

„Pro ně je situace složitá i tím, že mají horší přístup k informacím, nejsou tak orientovaní na internetu. My jsme o od začátku roku zavedli variantu naší služby, to je krizová pomoc v terénu. Čímž není myšleno, že pobíháme někde po městě, ale pokud si senior potřebuje promluvit, chce osobní kontakt, ale je pro něj problém dorazit k nám do poradny, my k němu přijdeme a můžeme si s ním promluvit doma.“

Veškeré služby organizace THEiA jsou důvěrné a zdarma. Obracet se na ní mohou lidé postižení domácím násilím, ale také pokud jsou v těžké životní situaci nebo potřebují psychickou podporu. Z Českých Budějovic Kristýna Barchini, Český rozhlas.

Celou reportáž Kristýny Barchini si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio