V Číměři lidem vadí plánovaná fotovoltaická elektrárna

14. září 2010

V Číměři na Jindřichohradecku v pondělí veřejně projednávali návrh nového územního plánu. Vlnu emocí zvedla hlavně plocha u místní částí Číměře Bílé, která je určená pro výstavbu fotovoltaické elektrárny.

Celková výměra této plochy dosahuje 15 hektarů. Původně tu počítali jenom s pěti hektary, zvětšení plochy ale posvětilo i ministerstvo životního prostředí. Investor stavby udává, že v současné době nehodlá fotovoltaickou elektrárnou vystavět na celé ploše, ale na pouhých čtyřech hektarech.

Jak ale upozornil obyvatel Bílé, František Sobek, Číměř spadá do dvou přírodních rezervací a elektrárna by tady tedy stát neměla: „Na elektrárně se nám nelíbí její plocha a umístění v chráněné krajinné oblasti, kde jsou remízky a stanoviště hadů. Žije tam například zmije písečná. To vše by mělo být zlikvidováno. Silné stromy už jsou označeny ke kácení. Firma má remízky koupeny a nepotřebuje na to povolení. Asi pokácejí všechno.“

O výstavbě fotovoltaické elektrárny u Bílé začalo číměřské zastupitelstvo jednat už před dvěma lety. Od investora získalo příslib deseti procent ze zisku, což by se podle starosty, i přesto že Číměř jako jedna z mála není zadlužená, do rozpočtu rozhodně hodilo.

Spustit audio