V České republice žije tolik bezdomovců, že by zaplnili celé jedno okresní město

9. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bezdomovec

Podle průzkumu, který v roce 2019 zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, je u nás přes 23 tisíc lidí bez domova, z toho 2600 dětí. Ty žijí s rodiči obvykle v azylových domech nebo ubytovnách. Vyloženě na ulici potkáme spíš starší muže.

Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice sociolog Marek Šebeš. Důvodů, které vedou lidi na ulici, je podle něj celá řada. A většinou se jich u každého jednotlivce sejde víc.

Cesta ven není jednoduchá a přímočarý recept nikdo nezná. Smysluplným řešením může být aspoň zčásti politika bydlení. „Mluví se o tom už asi patnáct let, jednotlivé vlády měly ve svých prohlášeních, že přijmou zákon o sociálním bydlení, ale doposud ho nemáme,“ připomíná Marek Šebeš.

Zákon by podle něj měl dát obcím povinnost budovat byty pro nejvíce potřebné, protože spousta lidí dnes vypadne ze systému bydlení a nemá, jak se do něj navrátit.

Čtěte také

V posledních letech se některá města snaží zavést model „bydlení především“, který převrací tradiční postup, jak lidi bez domova zařazovat do společnosti. „V tradičním modelu musí jedinec projít spoustou stupňů, jako je azylový dům nebo tréninkový byt, než se dostane k vlastnímu bydlení. To má ale řadu nevýhod, je to hodně dlouhé, spousta jedinců z toho vypadne, není tam po mnoho let žádná stabilita a hlavně to nezaručí, že na konci seženou byt,“ vysvětluje Marek Šebeš.

Nový model naopak dává lidem nejdřív byt, díky čemuž odpadne stres a zlepší se jejich celková životní situace. „Zkoušelo se to ve velkých evropských městech, u nás začalo Brno a postupně se přidávají další. Výsledky ukazují, že se skutečně zlepšuje zdravotní i duševní stav, školní docházka i schopnost nastoupit do zaměstnání a udržet si ho,“ uzavírá sociolog.

Celý rozhovor s Markem Šebešem o bezdomovectví si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autoři: Eva Kadlčáková , Andrea Poláková | zdroj:
Spustit audio

Související