V afrických vesnicích mravenci sešívají rány, v Austrálii se rozdrceným hmyzem léčí bolesti

16. březen 2023

Jsou mravenci užiteční, nebo jsou to škůdci? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Například zahradníci je moc rádi nevidí, ale v některých částech světa nahrazují nenápadní tvorové zdravotnickou péči.

Na zahradách mravenci škodí podrýváním kořenů květin a zeleniny a vynášením půdy na povrch. Navíc navštěvují kolonie škodlivého savého hmyzu, zejména mšic, mer a červců, především puklic. Olizují jejich sladké exkrementy a chrání je při tom před jejich přirozenými nepřáteli.

I u nás žijí dřevokazní mravenci. Ti si vykousávají hnízda ve dřevě odumřelých částí živých stromů, ale v případě jejich nedostatku dokážou napadnout i staré trámy a klády.

Ve střední a východní Africe se vyskytují velcí legionářští mravenci rodu Dorylus. Jsou sice slepí, ale jejich vojáci mají dlouhá srpovitá kusadla. „Když se jimi zakousnou, tak drží. Tito mravenci se používají v menších vesnicích, kde není dostupná zdravotnická péče, jako stehy k sešívání ran,“ říká zoolog Roman Kössl.

Čtěte také

Vesničané přiloží mravence kusadly k ráně, ten se zakousne. Jakmile kusadly „sešije“ obě strany rány, lidé odlomí mravenčí tělíčko se zadečkem a nechají jen hlavu se zakousnutými kusadly jako svorku, která drží ránu pohromadě.

Mravenci krejčíci žijí i v Austrálii. Domorodci je prý běžně používali k léčbě nejrůznějších nemocí a zdravotních potíží. „Inhalace par z rozdrcených stromových mravenců údajně mírní příznaky ucpaného nosu, nachlazení a bolesti hlavy. Rozdrcení mravenci s vodou po přecedění tvoří nápoj s příchutí citronu, který hasí žízeň a při kloktání ulevuje od bolesti v krku,“ popisuje zoolog.

Na tržištích v Thajsku se prodávají larvy a kukly stromových mravenců krejčíků. Jídla s mravenci, jako je sladká zelenina nebo polévka s larvami, patří v jihovýchodní Asii k tradičním pokrmům.

Další zajímavosti uslyšíte v cyklu Mravenci a jejich pozoruhodný svět, který pravidelně nabízí magazín Máme rádi zvířata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?