Užitečné rady pro chov slepic: Zbytky z domácnosti v rozumné míře a pustit na trávu

12. říjen 2017

Domácí vajíčka jsou skvělá surovina, kvůli které řada lidí chová alespoň pár slepic. Abychom se ale skutečně dočkali pravidelného přísunu vajec, je potřeba vytvořit zvířatům správné podmínky, připomíná Libor Heřman ze SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích.

Období snůšky slepic trvá devět až deset měsíců v roce, pokud jsou zvířata zdravá. Pak následuje přestávka ve snášení, obvykle v zimním období, kdy slepice také přepeřují. Drobní chovatelé si obvykle nechávají slepice dva až tři roky a pak je obměňují.

Podle učitele chovu a výživy zvířat Libora Heřmana je zásadní vytvořit slepicím životní pohodu. To zahrnuje čistý kurník se snáškovými hnízdy a hřady, možnost hrabání a popelení, zároveň travnatý výběh a samozřejmě také správné krmivo s dostatkem živin, vitamínů a minerálů.

Pokud si pořídíte slepice, je nejlepší vyhradit jim uzavřený koutek s kurníkem. „Ony samozřejmě všechno rozhrabou, nezbude tam ani travička, takže pak je dobré pouštět je také ven na trávu. Když je to do půlhodiny, tak podle mého pozorování ani moc nehrabou, jen hledají brouky, zobou trávu. Potom teprve začínají hrabat, takže tom v okamžiku je zažeňte zpět,“ radí Libor Heřman.

Bojují o místo na nejvyšším hřadu

Samotný kurník má slepicím zajistit spánek, úkryt, odpočinek i snášku. „Vevnitř by měly být dřevěné hřady, na jednu slepici je třeba počítat asi s třiceti centimetry délky. Hřady mají být alespoň dvacet centimetrů nad podlahou. Slepice mají nejradši ta nejvyšší místa, takže je dobré mít všechny hřady v rovině. Když je uděláme jako schody, budou chvíli boje o horní místa, než se v hejnu vytvoří hierarchie,“ vysvětluje Libor Heřman.

Vejce musíte nejen v pořádku hodit, ale také celé chytit

Kurník by měl být zastřešený, dovnitř nesmí zatékat, měl by být větratelný, uvnitř pološero. Na podlahu se Liboru Heřmanovi podle jeho slov osvědčil pozinkovaný plech, který se snadno čistí.

Důležitá jsou hnízda na snášení vajec. Ideální je umístit je v kurníku do nějakého odděleného prostoru. Na přibližně tři až čtyři slepice by mělo být jedno hnízdo se zvýšenými okraji a podestýlkou. Hlavní pro snášku vajec je klid a přítmí.

Slepice potřebují i místo k popelení. „To je pud, tím prachem si udržují i čistotu peří, je to vlastně takové koupání, také se zbavují parazitů na kůži a peří. Jestli si popeliště nevytvoří samy, můžeme jim připravit jamku a dát tam jemný písek, prach. Jamka by měla být na suchém místě, protože se nelze popelit v blátě,“ dodává Libor Heřman.

Nepřehánějte to, nesmí být obtloustlé

Co se týče krmení slepic, mají chovatelé dvě možnosti. Mohou kompletně využívat krmnou směs, která obsahuje všechny živiny, pak slepice potřebují už jen hrabání a vyzobávání trávy ve výběhu.

Slepice

Druhou variantou je vlastní krmivo. Základ by měla tvořit obilovina, většinou pšenice. Zbytky jídla z domácnosti je možné slepicím dávat, ale v rozumné míře. „Nepřehánějte to, aby slepice snášela, musí být v dobré kondici, nesmí být obtloustlá,“ zdůrazňuje Libor Heřman.

Kromě rostlinné stravy potřebují slepice i potravu živočišnou. „Klidně jim můžete dát zbylé maso rozřezané na malé kousky a doporučuji rozdrcené kosti jako doplnění vápníku. K pití rozhodně čistou nezávadnou vodu,“ dodává učitel chovu a výživy zvířat.

autoři: Andrea Poláková , Jana Urbanová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.