Už pečou buchty i trénují paměť, život v domově pro seniory se začíná podobat době před pandemií

24. březen 2021 15:21
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování proti koronaviru už mají za sebou klienti a zaměstnanci prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana

Především díky očkování se v Domově pro seniory Mistra Křišťana v Prachaticích pomalu vrací k normálu život. Na vystoupení i větší kulturní akce si klienti musí zatím počkat, aktivizační programy v něm ale nezastavila ani pandemie.

Společně už pečou buchty i trénují paměť. Život v Domově pro seniory Mistra Křišťana v Prachaticích se začíná podobat době před pandemií. Pomohlo tomu hlavně očkování, od začátku roku se zařízení nákaza úplně vyhýbá. Přímo v Prachaticích se byla podívat i naše reportérka.

Pečení je jeden z oblíbených aktivizačních programů, v reportáži jej zmíníme hned na začátku. Kdy klientka domova Zdeňka Křížková předvádí, jak se válí špaldový rohlíček. Jenom o pár pater níž další skupina chystá buchtu z vlastních švestek. Ani Anna Tintěrová si nenechá aktivity ujít:

„Strašně ráda se zúčastním, jak vidím sestřičku ve dveřích, tak jsem šťastná, že můžu vyrazit,“ vysvětluje.

Zapojovat se klienti mohou i do zahradničení, tréninku paměti a dalších aktivit. Podobné programy se v domově dařilo udržet po celou dobu pandemie a pozastavené byly jen na tři týdny, kdy se v zařízení vyskytla nákaza. I když větší kulturní akce a program se nyní konat nemůže, očkování opravdu pomohlo, potvrzuje ředitelka Hana Vojtová:

„Nákaza se nám od té doby v domově nevyskytla a pro mě to takové světlo na konci tunelu, kdy vidím a věřím pevně v to, že bude lépe.“

Díky vakcínám už domov netrápí nedostatek pracovníků, nemusí navíc testovat klienty ani očkovaný personál. A jak doufá Hana Vojtová, v budoucnu se vrátí do běžného režimu i návštěvy.

Lidé, kteří přijdou do domova navštívit své blízké, musí mít negativní test na koronavirus, nasazený respirátor a můžou být pouze v jídelně. Pro ty, kteří test nemají, ale domov vymyslel alternativu. Setkat se můžou přes sklo a popovídat si po telefonu. Pravidelně to využívá i Helena Turková Kubátová.

Očkování jsou v jihočeských domovech pro seniory všichni, kdo o to měli zájem. Nyní už vakcínu dostávají jen jednotlivci. Noví klienti nebo ti, kteří nemohli vakcínu dostat například kvůli nemoci.

Celou reportáž Kristýny Barchini si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio