To už mělo být dávno napsáno. Díky této větě se z policisty stal autor detektivek

30. září 2017
Ladislav Beran (vpravo) se svým dlouholetým spolupracovníkem ilustrátorem Františkem Doubkem, který zemřel v roce 2011

Ladislav Beran je písecký rodák a v tom nejlepším smyslu slova i patriot. Jde to dokonce tak daleko, že slůvko „Portyč“, což jak Písečtí dobře vědí, je název tamější městské čtvrti, užívá ve své emailové adrese.

Ladislav Beran přišel na svět právě v písecké Portyči v Čechově ulici na sklonku roku 1945 a celý jeho profesní život je spjatý s píseckou policií. Dlouhých 36 let pracoval jako vyšetřovatel a pracovní zkušenosti zúročil také jako autor úspěšných detektivek.

Přitom na počátku jeho tvůrčí kariéry stála vlastně náhoda. Režisér Karel Kachyňa totiž kdysi vyslechl od policisty Ladislava Berana náhodně a bezděčně vyprávěnou pozoruhodnou historii jednoho ze zvíkovských případů písecké kriminálky. Režisérova nenápadná a stručná větička: „Ale to už mělo být dávno napsáno, pane.“ patrně byla tím rozhodujícím podnětem, který otevřel cestu budoucímu literárnímu autoru.

Dnes má Ladislav Beran na svém kontě kolem čtyřiceti knih. Zatím poslední titul Námluvy se zločinem, představil ve svém rodném na začátku září.

Vyprávění Ladislava Berana si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor:Luboš Koníř
  • Životní styl
  • Publicistika
  • policista
  • detektivka
  • Ladislav Beran