Už 300 let stejný vzor. Zelené talíře z Gmundenu má skoro každá rodina

V rakouském Gmundenu je největší keramická manufaktura ve střední Evropě. Ručně vyráběné hrnky, talíře nebo džbán odsud má téměř každá rodina

Gmundenská keramika je v Rakousku stejným fenoménem jako v Česku cibulák. Ručně vyráběné hrnky, talíře nebo džbán z keramičky na břehu jezera Traunsee má téměř každá rodina.

Hliněné nádoby v Gmundenu v hornorakouské oblasti Salzkammergut vyráběli už od mladší doby kamenné. Tvorba typické místní keramiky je poprvé doložená v roce 1492.

Při prohlídce gmundenské manufaktury lidé projdou celou výrobou, od zpracování suroviny až po hotový výrobek.

„Je tu místo, kde je čerstvá hlína, kterou si můžete odvézt domů. Je ještě vlhká a je jí třeba uchovat v igelitovém sáčku. Sami si z ní můžete vyrobit a vytvarovat nějaký předmět,“ ukazuje Haidemarie Reissiger, která v keramičce pracuje od svých osmnáctin.

Na druhé zastávce si návštěvníci u polotovaru po prvním pálení mohou vyzkoušet, jak se keramika kontroluje. „Pohled nestačí, na talířek musíme poklepat dřívkem a podle zvuku poznáme, jestli tam není nějaká skrytá prasklina,“ vysvětluje Haidemarie Reissiger.

Na třetím místě už je vidět keramický talíř s glazurou a dekorovaný barvou. Ta se změní při druhém pálení na charakteristickou zelenou. Pálí se při teplotě 1200 stupňů po dobu 16 hodin.

Gmundenskou keramičku si prohlédla skupina návštěvníků z německého Mnichova. Alex, který je sám řemeslníkem, ocenil, že se tady řemeslo dál udržuje. Mark si zkusil talíř ozdobit. „Tušil jsem, že to bude těžké, ale stejně mě překvapilo, že jsem nedokázal hadičku s barvou vůbec ovládat. Je potřeba hodně velkou zručnost,“ popsal.

Návštěvníci si v gmundenské keramičce mohou sami zkusit ozdobit talíř

Nejžádanějším dekorem největší keramické manufaktury ve střední Evropě je dodnes plaménkový vzor. Za ním následuje v popularitě kytičkový vzor a jeleni.

Než se každý kus dostane do prodeje, musí ho pracovníci vzít do rukou asi šedesátkrát. „Učila jsem se dva roky, ale ten proces nikdy neskončí. Vždycky přijde něco nového, nový motiv, květiny, jeleni, všechno se musím stále učit,“ říká Haidemarie Reissiger .

Základní je zelený vzor. „Zelené proužky, klička uprostřed. Ten tady děláme 300 let, je nejoblíbenější, to je naše značka,“ uzavírá Haidemarie Reissiger.

Z keramiky mají v Gmundenu nejen nádobí, ale třeba i lavičky nebo zvonkohru v budově renesanční radnice na náměstí.

Související