Úterý: Krajové unikáty a speciality (nejen kulinářské)

1. březen 2016

Jaké speciality patří k vašemu kraji, místu, kde právě vy žijete? Jsou to jedinečná krajová jídla? Jedinečná příroda, nebo kulturní a historické památky? Osobitý folklór a lidové kroje? Jedinečné písně, nebo tance, které dnes už mají svoji historickou hodnotu? Nebo jsou to známí básníci a spisovatelé, kteří ve vašem kraji tvořili? Jaké krajové unikáty a speciality bychom našli právě u vás?

Do Noční linky nám přišel vzkaz a zároveň výzva od pana Františka: „Uvítal jsem pořad, který jste v Noční lince věnovali lidovému nářečí. Český jazyk, národní zvyky a obyčeje, kroje, nářečí i dialekt zákonitě patří i dnes do Národního bohatství. Už proto, že je to odkaz našich prostých předků i slavných Národních buditelů v době germanizace. Prosím, zda by bylo možné podobný pořad opakovat ve vhodném termínu. Uvítal bych i rozšíření například o známé klasiky naší literatury a básníky, nebo další krajové unikáty a speciality. Pochlubme se tím, co máme u nás doma!“

Výzva pana Františka tedy určuje další téma Noční linky. Krajové unikáty a speciality - nejen kulinářské.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.