Úrodu jablek částečně poničily kroupy. Ceny ovoce v supermarketech vzrostly o osm procent

23. září 2023 08:55

Letošní úroda jablek na jihu Čech je průměrná. Někteří ovocnáři sklidí méně plodů než loni. Kvůli chladnému jaru včely opylily jen část sadů, na úrodě se někde podepsalo také srpnové krupobití.

„V době květu přišly chladné dny a noci, takže včely nemohly opylovat. To způsobilo, že u některých odrůd je úroda podprůměrná. U jiných odrůd, podle času kvetení, je úroda naopak opravdu pěkná,“ hodnotí ředitel Zemcheby Chelčice Jaroslav Muška.

Jablka, která mají potřebnou velikost a kvalitu, půjdou na prodej, ale na stromech jsou i poškozené plody. „Před měsícem přišlo krupobití na část sadu v Chelčicích. Kroupy chodí v pásech, takže poškozena byla jenom část sadů. Jablka pak už nenarostou a jsou určená pro průmyslové zpracování,“ popisuje Jaroslav Muška.

Čtěte také

Kroupy poškodily ovoce i na dalších místech Jihočeského kraje. „V Chelčicích bylo krupobití asi nejhorší, i když to byl jenom takový pruh, ale kroupy se objevily i v Krtelích a v podstatě i ve Lhenicích. Tam, kde krupobití nebylo, je úroda jablek výrazně lepší,“ uvádí předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Lébr.

Na rozdíl od ovocnářů supermarkety ve srovnání s loňskem zdražily jablka o osm procent. „Bohužel ta loňská cena jablek nebyla pro ovocnáře příjemná, protože prodělávali. Dovozy do Česka jsou tak masivní, hlavně z Polska, že tu cenu vlastně snižují. My ovoce zpracováváme, děláme ovocné dřeně, mošty, a to nás drží při životě,“ dodává Jaroslav Muška.

Sklizeň jablek v Jihočeském kraji skončí zhruba na konci října.

Spustit audio

Související