Úroda jablek bude i přes výkyvy počasí průměrná. Kolik třešní, tolik višní, letos neplatí

12. srpen 2013

Na jihu Čech zemědělci zaznamenali malou úrodu třešní, méně bude také jablek, jejichž plody by ale měly být větší. Dlouhá zima a deštivé jaro ovlivnily hlavně peckoviny. U ostatního ovoce, jako jsou švestky a hrušky, by měla být úroda průměrná.

Všechny peckoviny mají kvůli povodním horší výnosy. Urodila se pouze třetina průměrného výnosu třešní. Když kvetly, bylo příliš chladno, a tak nedošlo k opylení. Sklizeň višní byla přitom průměrná, některé odrůdy byly dokonce obalené, protože mají různou dobu květu a jsou samosprašné.

Rybíz se v Jihočeském kraji pěstuje ve Lhenicích a v okolí a na Chelčicku, ale pěstitelům se ho nevyplatí prodávat. Výkupní cena je tak malá, že ho pěstují jen v případě, že ho rovnou zpracují. Ale i rybízu byl letos nedostatek.

Borůvek bylo tak málo, že se vykupovaly jen 14 dní. Úroda byla zhruba třetinová a už od prvního dne se vykupovaly za 80 korun, pak za 100 korun, což provozovatelé výkupen nepamatují. Zřejmě tak bude letos většina borůvkových šťáv, jogurtů a kosmetiky na českém trhu vyrobena z polských borůvek.

Místo meruněk se na jihu Čech pěstuje vinná réva

Zatímco na Moravě mají doslova meruňkové žně, jihočeští ovocnáři v posledních letech mění meruňkové sady za vinice, protože víno je žádanější. Jihočeské sady švestek slibují úrodu průměrnou, slivovice by tedy mělo být dost.

Protože česká jablka se začnou sklízet až za tři týdny a na trhu jsou jablka z ciziny, stojí nyní kilogram jablek víc než stejné množství banánů. I když je kvůli deštivému jaru jablek méně, vysoké teploty v posledních týdnech by mohly pomoci tím, že jablka budou velká.

„Tam, kde se podařilo uchránit plody od strupovitosti, budou ovocnáři se sklizní spokojení, protože vysoké teploty v červenci a srpnu způsobily docela silný nárůst plodů, takže ten případný výpadek dožene velikost plodů. To znamená, že celkové výnosy budou průměrné,“ vysvětluje Peter Leber, tajemník Ovocnářské unie jižních a západních Čech.

Dražší by jablka oproti předchozím sezónám být neměla. Naopak za kilo českých jablek zaplatíme znatelně méně oproti tomu, kolik platíme teď za ta zahraniční.

Sklizeň hrušek bude na jihu Čech malá, na vině je také málo sadů. I když je o české hrušky u nás zájem, na trhu je jich jen asi deset procent.

autoři: Romana Kostohryzová , ber , Romana Lehmannová
Spustit audio