Úřady začaly vydávat voličské průkazy. Pokud ho lidé ztratí, kopii nedostanou

5. říjen 2017

Do sněmovních voleb zbývá 14 dnů. Kdo chce do hlasovací urny hodit svůj hlas, ale nebude v místě svého trvalého bydliště, může zažádat o voličský průkaz. Volit s ním je možné i v zahraničí. Doklad by si pak lidé měli hlídat, pokud ho ztratí, duplikát nedostanou.

Češi nejčastěji žádají o voličské průkazy proto, že pracují nebo studují jinde než v místě trvalého pobytu. Pokud by si tento doklad neobstarali, nemohli by v pátek 20. nebo v sobotu 21. října vhodit svůj hlas do volební urny.

Je to i případ mladé voličky z centra Prahy. „Mám trvalý pobyt v Karlových Varech, ale nechci jezdit do Varů kvůli hlasování, takže si ho budu zařizovat, abych mohla volit v Praze. Cesta do Varů není zadarmo, benzin nebo autobus není úplně levná záležitost,“ popsala.

Voličský průkaz si lidé mohou zařídit třemi způsoby. Na úřad dojdou do 18. října osobně. O doklad lze také žádat do 13. října písemně nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Voliči ale musí připojit úředně ověřený podpis.

Čtěte také

Pro vydání průkazu není předepsaný žádný formulář. Některé obecní úřady ale mají na internetových stránkách vzor, kterým se můžete řídit. V dokumentu by se mělo objevit vaše jméno, datum narození, trvalá adresa a váš telefon nebo e-mail. Nezapomeňte také napsat, jak si vydaný průkaz vyzvednete.

S voličským průkazem do zahraničí

Pokud budou lidé v době voleb v zahraničí, mohou s voličským průkazem volit na kterémkoliv konzulátu nebo ambasádě.

„Voličský průkaz umožňuje voliči hlasovat nejenom v celé České republice, ale pokud jede třeba na dovolenou, tak na něj může hlasovat i v zahraničí, a to na zastupitelských úřadech České republiky,“ uvedla Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Čtěte také

Losem státní volební komise určila, že Češi pobývající v zahraničí budou vybírat s kandidátek Středočeského kraje.

Máte-li voličský průkaz, musíte ho spolu s dokladem totožnosti odevzdat komisi ve volební místnosti. Následně od ní obdržíte hlasovací lístky pro volební kraj, ve kterém se nacházíte, a také úřední obálku.

autoři: , ako
Spustit audio