Úprava pitné vody bude náročnější. V povrchových vodách totiž přibývá organických látek
Ve zdrojích pitné vody na jihu Čech přibývá množství přírodních organických látek. Prokázal to výzkum vědců z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Organické látky sice nejsou škodlivé, ale musí se v úpravnách pitné vody odstranit. To bude kvůli narůstajícímu množství těchto látek stále náročnější a dražší.
„Tady vidíte vodu z horní části povodí. Je hodně do žluta, obsahuje přírodní organické látky, které vytekly z lesních půd,“ ukazuje hydrochemik Petr Porcal jeden z odebraných vzorků z povodí vodárenské nádrže Římov.
Vědci se při výzkumu zaměřili nejenom na nádrž Římov na Českobudějovicku, ale také na řeku Otavu v Písku nebo menší vodní nádrž Karhov na Jindřichohradecku.
Nárůst organických látek v těchto třech hlavních zdrojích pitné vody na jihu Čech ovlivňuje několik faktorů, například globální oteplování. „Teplo je významné pro půdní organismy, mají lepší podmínky k životu a produkují víc organických látek. Dalším faktorem je množství srážek. Když bude sucho, nebude odtékat tolik organických látek,“ popisuje Petr Porcal.
Čtěte také
Odstraňování většího množství organických látek komplikuje provoz starších úpraven pitné vody. „Když byla úpravna postavena třeba před padesáti lety, tak byla postavena na koncentraci v té době. Pořád dokáže látky odstraňovat, ale máte více provozních nákladů, musíte častěji čistit filtry. Úpravny už na tyhle kapacitní problémy naráží,“ říká hydrochemik.
Většinu úpraven pitné vody v jižních a jihozápadních Čechách provozuje společnost Čevak. Technolog Jiří Stara připomněl, že v nádržích jako Římov je kvalita vody stabilní a nepoměrně lepší než například v řece. „Tam je vlivů daleko více. Pokud třeba zaprší na Šumavě, kvalita surové vody se zásadně mění, a na to je potřeba potom reagovat v úpravně vody,“ vysvětluje.
„Když vodu upravujeme, tak ji nejen filtrujeme, ale musíme ji předtím chemicky upravit. Ta kombinace reziduálního znečištění z organických látek potom třeba v kombinaci s chlórem nemusí být ideální ze zdravotního hlediska. Pro nás je tedy primární co nejlépe odstranit ty organické látky, aby voda byla po dezinfekci bezpečná,“ dodává.
Nároky na kvalitu pitné vody jsou stále vyšší. Modernizace starých úpraven nebo výstavba nových je proto podle odborníků v budoucnu nevyhnutelná.
Související
-
Možná berete antikoncepci a ani o tom nevíte. Zbytkové látky z léků se mohou dostat do pitné vody
Mikropolutanty, tak vědci označují škodliviny, které v malém množství, ale soustavně otravují vody. Jak říká vodní toxikolog Vladimír Žlábek, každá látka může být jedovatá.
-
Méně fosforu do Nežárky a Lužnice. V Jindřichově Hradci začala modernizace čistírny odpadních vod
Více než čtvrtinu ročního rozpočtu investuje Jindřichův Hradec do jediného projektu. Do moderních technologií, které vylepší čištění odpadní vody z domácností i podniků.
-
Perte radši třikrát týdně než několikrát za jeden den. Nápor na čistírnu vod je třeba rozložit
Obce, firmy i domácnosti jsou povinné přiměřeným způsobem nakládat se svou odpadní vodou. Větší obce musí mít čistírnu, vesnice často spoléhají na odpovědnost jednotlivců.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Část českých europoslanců nehlásí schůzky s lobbisty. Dostálová a Kovařík nezveřejnili ani jednu
-
Kopeček: Babiš nezpůsobí zemětřesení. Jeho voliči chtějí vyšší důchody, ne technokratické vládnutí
-
Na Pyrenejském poloostrově obnovují proud. Výpadek mohl způsobit ‚vzácný meteorologický jev‘
-
Zvučná posila pro český tým. Pastrňák bude v týmu trenéra Rulíka na mistrovství světa